Putin z Łukaszenką dogadali się w sprawie Biełtransgazu

Putin z Łukaszenką dogadali się w sprawie Biełtransgazu
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*TASS) a mianowicie Prezydent Władimir Putin ogłosił we wtorek, że Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie sprzedaży Gazpromowi połowy Biełtransgazu, pewnie do końca roku. *

Od sprzedaży udziałów w białoruskiej firmie przesyłowej Rosja uzależniała cenę gazu dostarczanego Białorusi.

„Gazprom wraz z Biełtransgazem utworzą wspólne przedsiębiorstwo, 50 dzieki 50. Dysponuje nadzieję, że zostanie to zrobione w najbliższym okresie, do Swiezego Roku” a mianowicie powiedział Putin po zebraniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką po zakończeniu szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku.

Dodał, że wartość Biełtransgazu zostanie skapitalizowana na obicie części koszta dostaw gazu dla Mińska.

Mówiąc na temat wartości białoruskiego monopolisty przesyłowego, rosyjski prezydent przypomniał, że przeprowadzono niezależną wycenę. „Już wcześniej się umówiliśmy, że jakakolwiek aby ona była, i rosyjska, i białoruska strona ją przyjmą” – zaznaczył Putin.

Ocenił, że między Rosją i Białorusią „generalnie dominuje zrozumienie, jak można rozwiązywać problemy, w niniejszym także w dziedzinie energetyki”.

Podkreślił, że rozwiązanie kwestii energetycznej będzie krajowe. „Ze wszelkimi partnerami, bez wyjątku, będziemy przechodzić dzieki stosunki o charakterze rynkowym” – zaznaczył.

Rosja od momentu dawna nalegała na Mińsk, by ten odstąpił jej udziały po Biełtransgazie. Obiecywała, że za połowę tej firmy jest skłonna ograniczyć drastyczne podwyżki cen gazu, dostarczanego aktualnie Białorusi tylko po 46, 68 dolara za 1000 m sześciennych.

Gazprom domaga się, aby Mińsk płacił cenę rynkową, nawet dwie stówy USD za 1000 metrów sześciennych, jakie mozliwosci groziłoby krachem niewydajnej białoruskiej gospodarki.

Moskwa obiecywała, że wartość dostaw gazu gwoli Białorusi bedzie pomniejszona o wartość odstąpionych Rosji udziałów w Biełtransgazie.

Kwestią sporną była aczkolwiek wycena przedsiebiorstwa. Łukaszenka oznajmił niedawno, że jest ona godna 10-12 mld dolarów, a „według niektórych ocen poniekad 17 mld”. Moskwa jednakze mówiła o co najwyżej 2 mld dolarów.

W listopadzie zakończyła się niezależna wycena Biełtransgazu, przeprowadzona poprzez holenderski bank ABC Amro. Jeszcze w czasie jej odbywania sie Mińsk zastrzegał, że nie w kazdym przypadku musi się zgodzić z ustaleniami obcych ekspertów. Wedlug zakończeniu weryfikacji nie ujawniono jej wyników. (PAP)

kar/ mc/