Pula BNP Paribas: Polska może mieć kwartał ujemnego PKB

Pula BNP Paribas: Polska może mieć kwartał ujemnego PKB
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Osłabienie przy polskim przemyśle przełoży się na mniej znaczace dane PKB. Słaba perspektywa dla innych sektorów może oznaczać, że polska system gospodarczy ześlizgnie się w recesję lub co najmniej odnotuje jeden kwartał ujemnego PKB a mianowicie ocenia pula BNP Paribas.

W komentarzu sposród piątku pula uznaje, że dekoniunktura w przemyśle wytwórczym jest dużym ryzykiem na rzecz polskiego PKB. Zwraca do tego uwagę, że osłabienie zaznacza się również w budownictwie, usługach (poszkodowanych przez pogarszającą się kondycję rynku pracy) oraz rolnictwie (perspektywa niskich zbiorów z powodu pogody).

Nazywając „przyjemną niespodzianką” opublikowany przy środę odczyt PMI wyprzedzający koniunkturę (który wzrósł w lipcu do 49, szóstej pkt wraz z 48, 0 pkt przy czerwcu), bank zauważył równoczesnie, że wskaźniki bieżącej aktywności gospodarki były rozczarowujące.

„Niestety nie zadamy, by silniejszy odczyt PMI zapowiadał przyspieszenie produkcji przemysłowej w krótkim czasie, ponieważ inne wskaźniki wyprzedzające nadal się obniżają, a po ostatnich miesiącach okazywały się bardziej miarodajną wskazówką pozwalającą przewidzieć faktyczną produkcję niż PMI przemysłu wytwórczego” – zaznaczają analitycy.

„Równoczesne obstrukcja przemysłowych zamówień krajowych a takze zagranicznych, idące w parze z rosnącymi zapasami dóbr finalnych proponuje, że wedlug słabym II kw. produkcja przemysłowa będzie nadal zwalniać w III kw. ” – oceniają.

Analitycy są pesymistycznie nastawieni także sluzace do IV kw., uwypuklając niekorzystne sprzężenie umocnienia złotego (6, 5 proc. do ó od początku czerwca) a takze wzrostu wartosci ropy denominowanej w złotym (o niedaleko 20 proc. ). Oba czynniki będą miały niekorzystne skutki dla produkcji przemysłowej w IV kw. pod postacia wyższych wartosci wejściowych produkcji i utraty konkurencyjności, ponieważ głównymi partnerami handlowymi Lokalny są członkowie strefy ó.

W odróżnieniu od krachu z czasów 2008-09 nasz kraj gospodarka nie zaakceptowac będzie miała wsparcia fiskalnego, bo rząd nie ma możliwości poluzowania strategii fiskalnej. Po najbliższych dwóch latach rząd nie będzie też mógł zwiększyć wydatków na infrastrukturę, ponieważ napływ unijnych środków na ten cel będzie niższy niż w dawnych latach.

BNP Paribas przewiduje, że PKB za II kw. 2012 r. wzrósł o 0, 2-0, trzech proc. kdk, co jak stwierdza, jest „wciąż pozytywnym wzrostem, jednak niebezpiecznie bezposrednim zera”. Wiadomosci o PKB za II kw., które GUS opublikuje 30 bm. będą zdaniem banku ważną wskazówką gwoli członków RPP.

Jeśli swoim prognoza wzrostu PKB na temat 0, 2-0, 3 proc. kdk zbytnio II kw. potwierdzi się, to BNP Paribas nie zaakceptowac wyklucza redukcji podstawowych stóp procentowych NBP przed końcem br.

Pula przewiduje, że polski PKB wzrośnie średnio o dwa, 4 proc. w br. i dwa, 7 proc. w 2013 r. Prognoza średniorocznej inflacji wynosi odpowiednio 3, dziewiec proc. jak i równiez 2, cztery proc. (PAP)

asw/ jtt/ mki/