PSL: przyspieszyć prace morzem ustawą ws. zakazu sprzedaży w szkołach niezdrowej żywności

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Politycy PSL zaapelowali we wtorek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o przyspieszenie robót nad projektem ustawy, który przewiduje wycofanie tzw. żywności śmieciowej ze szkół i przedszkoli. Pytają dlaczego wzór tak długo jest po sejmowej „zamrażarce”.

Kierownik klubu PSL Jan Bury na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie zaznaczył, że projekt ustawy zakazującej reklamy i sprzedaży tzw. żywności śmieciowej w przedszkolach, szkołach podstawowych jak i równiez gimnazjach został złożony przy Sejmie poprzez PSL na koniec września 2012 r. Aktualnie – według Burego a mianowicie jest pan przetrzymywany przy sejmowej „zamrażarce”.

W swojej ofert Stronnictwo charakteryzuje, jaka może być maksymalna zawartość cukrów, tłuszczów czy szkodliwych kwasów w żywności i napojach dostępnych w sklepikach oswiatowych czy automatach znajdujących się na terenie szkół. Ludowcy chcą, by dyrektor szkoły miał prawo rozwiązać umowę wraz z prowadzącym sklepik szkolny, jesliby ten sprzedawał w nim zakazane produkty. Co wiecej kontrole miałyby prawo przeprowadzać służby kanalizacyjne.

„Z bólem stwierdzamy, że projekt naprawde ważny i tak potrzebny naszym dzieciom i polskiej młodzieży jest już od kilku ładnych miesięcy dziwnym trafem gdzieś przetrzymywany” – podkreślił. „Wierzymy po to, że pani marszałek, która jest lekarzem wraz z zawodu, sama najlepiej zdaje sobie sprawe, jaka wydaje sie byc dzisiaj sytuacja wśród polskiej młodzieży i dzieci. Dlatego też głośno mówimy wedlug raz wtóry: ogłaszamy w pewnym sensie polityczną krucjatę antycukrową, antysłodyczową” – mówił Bury.

Jakim sposobem poinformował, PSL złożył we wtorek pismo do Ewy Kopacz wraz z prośbą, aby przyspieszyła prace nad planem dotyczącym zdrowej żywości jak i równiez bezpieczeństwa pociechy i młodzieży.

W liście szef lokalu PSL prosi o oznaczenie przez Wydobywajacy etapu legislacyjnego, na którym obecnie odnajduje się plan oraz o przyspieszenie robót nad nim ze względu na ważny interes społeczny. „Nie może tak być, że ważny dla stanu zdrowia i życia obywateli plan jest przetrzymywany z niewiadomego powodu” – zaznaczył

Według Burego wzór ma przyczynić się do kształtowania prozdrowotnych postaw wśród dzieci jak i równiez młodzieży i ma uniemozliwic coraz częściej występującej wśród najmłodszych otyłości. (PAP)

agy/ par/ ura/