PSL: budowa świetlików to wlasny pomysł, nie zaakceptowac PO; WEDLUG: nie słyszeliśmy

Category: rózne
27 lipca, 2020

NA czerpie wraz z pomysłów PSL „bez historie autora jak i równiez źródła” a mianowicie mówi rzecznik sztabu wyborczego ludowców Krzysztof Kosiński. Według niego, to PSL wydaje sie autorem idei budowy necie świetlic wiejskich, o których PO pisze w systemie wyborczym. PO odpiera zarzuty.

Na konferencji prasowej w Warszawie Kosiński przytoczył fragment programu wyborczego PO, przy którym jest zapowiedź wybudowania sieci tysiąca tzw. świetlików, czyli świetlic wiejskich, które miałyby być centrami edukacyjnymi dla społeczności lokalnych.

Kosiński przekonywał, że między tymi obietnicami natomiast przygotowanymi wcześniej przez Związek Młodzieży Wiejskiej rekomendacjami na rzecz polityki młodzieżowej, widać „wyraźne podobieństwa”.

Jakim sposobem zauważył, przy zaprezentowanym we wrześniu systemie wyborczym WEDLUG czytamy: „Na wzór Orlików stworzymy ogólnokrajową sieć tysiąca Świetlików, czyli lokalnych centrów rozwoju kapitału społecznego”.

„Z kolei Michał Modrzejewski prezes Związku Młodzieży Wiejskiej i członek Rady Naczelnej PSL w czerwcu 2011 r. mówił: +Projektem, który powinnyśmy realizować dzieki wsi wydaje sie odbudowa jak i równiez unowocześnienie świetlic środowiskowych, świetlic młodzieżowych rozumianych jako multimedialne centra edukacyjne+” – powiedział Kosiński.

Przytoczył też inną wypowiedź Modrzejewskiego z marca b. roku kalendarzowego, w której szef młodzieżówki PSL mówił o koniecznosci stworzenia „na wzór Orlików” sieci Świetlików.

Innym zawartym przez rzecznika sztabu wyborczego ludowców podobieństwem między programem wyborczym NA a rekomendacjami ZMW wydaje sie użycie przy obu dokumentach sformułowania „rozwoju kapitału społecznego” w zwróceniu do młodzieży na wioski.

„Podobieństwa są bardzo wyraźne, a nasza firma dla przedstawicieli PO posiadamy pewną propozycję. Proponujemy wykladzinom lekturę książki Władysława Bartoszewskiego +Warto być przyzwoitym+” – powiedział Kosiński.

Zapewnił, że PSL nie gniewa się, że WEDLUG czerpie z pomysłów Stronnictwa. „Ale mówimy: warto być przyzwoitym, podać autora i źródło pomysłu” – powiedział.

Szef sztabu PSL Eugeniusz Grzeszczak przekonywał, że PSL ma bardzo bogaty dzielo programowy. „Pracują z nasza firma eksperci, zgłaszamy różne oferty rozwiązań w toku gospodarczych, społecznym, politycznym i często doswiadczamy, że stajemy się źródłem inspiracji na rzecz innych ugrupowań” – powiedział.

Jak dodał, w 2008 r. dzieki spotkaniu przedstawienie premierowe Donalda Tuska z klubem PSL, posłowie ludowców zgłosili pomysł dofinansowania ze środków centralnych wzrostu dróg miejscowy i powiatowych. „Ten pomysł jest realizowany, ma nazwę słynnych +schetynówek+. W ów sposób pomysł PSL doczekał się adaptacji, zaowocował kilkoma tysiącami kilometrów dróg, reformy jakości katalogów stanu” – powiedział Grzeszczak. Jak dodał, ludowcy – „twórcy tego pomysłu” a mianowicie bacznie pilnowali, aby nakłady budżetowe dzieki realizację tejze inicjatywy z roku na rok były coraz to większe.

Przyznał, że nie zaakceptowac udało zagwarantować wzrostu środków na ten cel w budżecie dzieki rok 2012. Zapewnił, że PSL będzie dbało o to, aby program tenze był aczkolwiek kontynuowany, bowiem – zaznaczył – sprawdził się, „został dobrze przyjęty przez samorządowców i te drogi służą ludziom”.

Wiceszef Zarządu Krajowego ZMW Grzegorz Boski, kandydat PSL az do Sejmu po Częstochowie, chwalił się, że w obszarze częstochowskim związek prowadzi już 15 świetlic dla młodzieży wiejskiej. „Bardzo się cieszymy, że koledzy z NA czerpią pomysły od nasza firme (… ). Służymy pomocą przy pierwotnego realizacji, mamy bardzo duże doświadczenia w tym temacie” – oświadczył Boski.

Działacze ZMW przekonywali, że mają duzo gotowych pomysłów na to, jakim sposobem wyrównywać okazje młodzieży wiejskiej. Deklarowali, że są otwarci na współpracę.

Odnosząc się do zarzutów PSL Paweł Olszewski powiedział PAP: „To bardzo zastanawiające, że po czterech latach w rządzie PSL niespodziewanie stwierdziło, że +schetynówki+ to jest katalogów pomysł. Jest to dość śmieszne, nie jest to prawda. +Schetynówki+ powstawały wciaz, kiedy Grzegorz Schetyna był wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych, pod jego nadzorem. To był autorski pomysł Platformy” – powiedział PAP rzecznik klubu NA.

Zapewnił też, że „nigdy w życiu nie słyszał”, żeby PSL mówiło na temat „świetlikach”. „To jest tutaj w systemie, w katalogów programie czegoś takiego nie zaakceptowac zauważyłem” a mianowicie dodał polityk Platformy. (PAP)

mzk/ laz/ mok/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy