PSE nie zaakceptowac planuje połączenia z Kaliningradem

PSE nie zaakceptowac planuje połączenia z Kaliningradem
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

PSE-Operator planuje w 2015 roku inwestycja połączenia elektroenergetycznego z Litwą, a na 2020 r. – wraz z Niemcami. Spółka jeszcze polski będzie rozmawiać z PGE na temat przesyłu energii sluzace do Szwecji, nie planuje z kolei połączenia sposród Kaliningradem – powiedziała PAP prezes spółki PSE-Operator Stefania Kasprzyk.

Pod koniec października ub. r. wiceminister produkcji Joanna Strzelec-Łobodzińska powiedziała PAP, że Nasz kraj chce rozbudowywać połączenia z systemami elektroenergetycznymi sąsiednich krajów; PSE-Operator rozmawia m. in. z Rosją na temat połączenia z obwodem Kaliningradzkim, w którym miejscu planowana wydaje sie byc budowa elektrowni jądrowej. Zastrzegła, że konwersacji są wstępne; przyznała też, że temat połączenia z Kaliningradem był poruszony w czasie wizyty delegacji rządowej przy Moskwie, przy sposobnosci negocjacji gazowych.

„Nie mamy w wykresie rozwoju połączenia elektroenergetycznego wraz z Kaliningradem” – powiedziała PAP Kasprzyk. „W tej momencie jesteśmy na etapie opracowywania analiz rozpatrywanych przez nas połączeń: wraz z Litwą, z Niemcami przy środkowej Naszym kraju, a także połączenia wraz z Ukrainą” a mianowicie wymieniła.

Połączenie z Litwą (z Ełku) ma być uruchomione po 2015 r., zaś połączenie z Plewisk pod Poznaniem do Berlinka – na 2020 r.. Przebudowa i uruchomienie istniejącego połączenia wraz z Ukrainą zależy od przestawienia się tego kraju dzieki europejski uklad elektroenergetyczny UCTE.

PSE-Operator S. A. jak i równiez Vattenfall Europe Transmission podpisały w Brukseli we wrześniu ub. r. list intencyjny w sprawie powołania spółki celowej odpowiedzialnej za przygotowanie trzeciego połączenia transgranicznego pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Lokalny i Niemiec. To międzyrządowa inicjatywa, która zyskała poparcie Komisji Europejskiej.

Polska Team Energetyczna ma 49 proc. udziałów po spółce SwePol Link, która przesyła prąd podmorskim linka pomiędzy Polskę a Szwecją. PSE-Operator dzierzy rozmawiać z PGE o wykupie tych udziałów. „Jeśli chodzi o Szwecję, to zdolności przesyłowe tego kabla są własnością PGE i ta spółka nim rozporzadza, łącznie z operatorem szwedzkim” – wyjaśniła Kasprzyk. Zaznaczyła, że rozmowy prowadzone będą jeszcze poprzednio sierpniem br.

W piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział PAP, że PSE-Operator rozważa też połączenie międzysystemowe z Białorusią; po 2014 r. ma powstać tam elektrownia węglowa wraz z udziałem inwestycyjnym Kulczyk Holding. (PAP)

jzi/ pad/