Profity w Europie. Mimo wzrostu płacy minimalnej, nie zaakceptowac dogonimy Zachodu przez poniekad dziesiątki lat

Profity w Europie. Mimo wzrostu płacy minimalnej, nie zaakceptowac dogonimy Zachodu przez poniekad dziesiątki lat
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

a mianowicie Polska wydaje sie w sercu Europy i dlatego Polacy zasługują na takie życie, jak Europejczycy w Zachodniej Polsce i ku takiemu modelowi dążymy. Jak i równiez szybciej w tym miejscu dojdziemy, niż się niektórym zdaje a mianowicie zapowiadał premier Mateusz Morawiecki na krancowej konwencji PiS w Żywcu. Wcześniej Jarosław Kaczyński sugerował, że zrównamy się z Niemcami przy 2040 r.

Tymi słowami komentowali m. in. kontrowersyjny plan skokowego wzrostu płacy minimalnej. Ta, według zapowiedzi do 2023 roku, dzierzy sięgnąć 4000 zł brutto. Jeśli tak się dzieje, płaca minimalna będzie zaleznie do średniej krajowej w najwyższym szczeblu wśród 36 najbardziej rozwiniętych krajów OECD.

Premier i prezes PiS zapomnieli jednakze, że płaca minimalna nie wydaje sie byc wskaźnikiem, który dobrze przeznacza poziom zamożności społeczeństwa. Więcej mówią np. średnie dochody. Niestety dzieki ich wysokość rząd nie istnieje bezpośredniego wpływu. A pod względem średnich pensji ciagle bardzo daleko nam az do Zachodu. Jak więcej, żeby dogonić Niemców, Francuzów badz Brytyjczyków zarobkami potrzeba wielu, wielu lat.

Obejrzyj: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak wyjawszy niej nie ma mowy na temat bezpieczeństwie

Dochody w Polsce jak i równiez innych panstwach

Przy środę GUS podał najlepsze dane na temat przeciętnym wynagrodzeniu. W pod koniec lata wyniosło 5125 zł brutto. Na rękę wychodzi nieopodal 3637 zł. Przeliczając to na euro (według obecnego kursu wynoszącego 4, 34 zł) wychodzi około 838 euro.

Jesteśmy na poziomie płacy na Słowacji. Wyprzedzają naszej firmy za to Czesi (około 4200 zł netto). O połowę więcej zyskuje Hiszpan (5600 zł netto), a przeszlo dwukrotnie więcej Francuz (8200 zł netto).

Patrząc na statystyki nie dziwi wychodzstwo zarobkowa sluzace do Niemiec i Wielkiej Brytanii. W tym miejscu średnia płaca jest rzędu 9-10 tys. zł netto. A należy podkreślić, że nie jest to wcale najwięcej. Jeszcze wyżej są kraje skandynawskie sposród Norwegią naprzód, gdzie zarabia się miesięcznie około dwunastu, 5 tys. zł netto. Kosmiczne wydają się do tego płace po Szwajcarii (ponad 20 tys. zł netto).

Nalezy czasu

Kiedy jesteśmy w stanie dogonić płacami zachodnią Europę, podobnie jak chciałby premier Morawiecki? Gdyby przyjąć cudownie optymistyczny harmonogram, że tutaj zarobki będą rosły przy obecnym rytmie około siedmiu proc., natomiast reszta krajów zamroziłaby podwyżki, Hiszpanii dorównalibyśmy najwcześniej zbytnio 7 czasów, a Niemcom za kolejny lat.

To jednak tylko teoretyczne rozważania. Płace w najbardziej rozwiniętych gospodarkach rosną znacznie wolniej niż po rozwijających się, ale ciągle jednak idą w górę. Zakładając koszty utrzymania obecnego rytmu podwyżek po poszczególnych panstwach wychodzi, że Polak i Hiszpan będą zarabiać jednakowe pieniądze przed chwila za około 22 lata (wynika to z dużych podwyżek przy Hiszpanii). Łatwiej byłoby dogonić Francuzów (14 lat) czy Niemców (18 lat). Gorzej z Norwegią (34 lata), gdzie podwyżki przekraczają rocznie 3 proc.

To aczkolwiek mrzonki. Oba powyższe scenariusze z danego założenia obarczone są dużym błędem prognozowania, bo przyjmujemy, że polska gospodarka będzie się rozwijać w równie szybkim rytmie co w tym momencie przez kolejne kilkanaście lat. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że naprawde nie będzie. Tym samym nawet do wyzej wymienionego przez prezesa PiS 2040 roku zostaniemy w tyle, zmniejszając jedynie przepaść w zyskach do Zachodu.

Za 2-ie dekady lokalne zarobki będą stanowiły równowartość zaledwie 71 proc. średnich wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii – wynika sposród raportu PwC.

Z opracowania wynika, że mimo natychmiastowego wzrostu płac w Polsce po 2040 roku średnie miesięczne wynagrodzenie będzie niższe niż w dojrzałych gospodarkach na świecie jak i równiez zbliży się do trzech tys. dolarów, podczas gdy po Wielkiej Brytanii osiągnie poziom niemal 4 tys. dolarów, natomiast w Niemczech blisko czterech, 5 tys. dolarów.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl