Prezydent w spotkaniu ze studentami: trzeba gonić Europę

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# dochodzą kolejne wypowiedzi prezydenta #

dwunastu. 03. Lublin (PAP) a mianowicie Prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek spotkał się ze studentami w Miescie lublin, przekonywał, że Polska wciąż musi gonić Europę, w czym pomagają m. in. unijne środki. Mówił też o pozycji Lubelszczyzny w charakterze łącznika między Wschodem zas Zachodem.

Komorowski podkreślił we wlasnym wystąpieniu, że „dzisiaj Lubelszczyzna może podjąć wielki wysiłek na rzecz powrotu do odgrywania roli bramy wiodącej z Zachodu w Wschód jak i równiez ze Wschodu na Zachód”.

„To jest tradycyjna znaczenie, to wydaje sie byc miejsce Lubelszczyzny i Lublina” – mówił prezydent. Przekonywał, że ów region powinien odgrywać rolę „łącznika między Wschodem natomiast Zachodem po wymiarze zwiazanych z kultura i nauki”.

Komorowski zaznaczył też, że jako panstwo, „mimo że jesteśmy cząstką integrującej się Europy, tę Europę trzeba gonić”. Zdaniem prezydenta, doganiamy Europę, „o czym świadczą znakomite efekty gospodarcze Polski”.

Według prezydenta, wzrost ekonomiczny, trwający na terytorium polski nieprzerwanie od ponad 20 lat, wydaje sie absolutnym ewenementem w wielkosci Europy. Ocenił, że to efekt zarówno odważnych wyborów na początku transformacji, jak i „szczęścia polskiego”, ale także efekt ciężkiej pracy milionów Polaków.

Komorowski był pytany m. in. o to, dlaczego studenci bez doświadczenia nie są postrzegani jak odpowiedni petenci do pracy. Prezydent odparł, że to pytanie musi zostać nakierowane do pracodawców. Jak mówił, rola państwa powinna sprowadzać się az do wspierania procesów zachodzących dzieki uczelniach, zmierzających do dostosowania ich konstrukcje do realiów rynku pracy.

„To jest duza szansa, ale też większa odpowiedzialność z kolei, czy się produkuje niejako sfrustrowanych młodych ludzi, którzy będą szukali swego stanowiska na rynku pracy, czy też stawiamy w te wyzwania, które dają większą możliwość znalezienia pracy” – oświadczył prezydent.

Komorowski odniósł się też sluzace do kwestii akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. „Potrzeba nam większej religii we własne siły, możliwości, większej chęci szukania sobie skutecznego miejsca na rynku” – mówił.

Jeden wraz z studentów zapytał prezydenta, jakie projekty są realizowane dzieki Lubelszczyźnie sposród Programu Wzrostu Polski Wschodniej i czemu jest ich tak mało.

„Wiesz co, to moja osoba ciebie powinienem zapytać, które są plany realizowane dzieki Lubelszczyźnie w ramach Programu Rozwoju Polski Zachodniej i chętnie bym się dowiedział (… ). Zdaje sobie sprawe, że Lubelszczyzna w największym stopniu wykorzystuje i po największym zakresie potrafiła wykorzystać ekstra środki unijne, które są oddane na pomoc dla województw wschodnich przy Polsce” a mianowicie odpowiedział Komorowski.

Prezydent przekonywał też, że UE jako całość wydaje sie tak wykonana, aby stwarzać szanse w dogonienie zamożniejszych. „Te mechanizmy działają też na naszą rzecz” – powiedział. Choć – jak zastrzegł a mianowicie kryzys przełoży się pewnie na ilość środków przeznaczanych na mechanizmy wyrównujące okazje.

Komorowski był też pytany czy istnieje możliwość dofinansowania uczelni niepublicznych oraz badz status wyższych uczelni niepublicznych mógłby zostać zrównany ze statusem uczelni państwowych. „Albo są wlasne, albo państwowe, ja azebym wolał nie zaakceptowac mieszać tego, bo guzik dobrego wraz z tego nie wyjdzie” a mianowicie odpowiedział.

Prezydent ocenił, że problem znajduje sie w czym innym a mianowicie w tym, że w Polsce 60 proc. studentów płaci za swoje wykształcenie. „To jest pytanie na temat równość szans” – dodał.

„My stoimy wszyscy jako kraj w obliczu wielkiego wymogi, mamy bardzo dużą ilość wyższych uczelni, studentów, jednak jednego nie posiadamy – jakości, o tym powinno sie mówić” a mianowicie oświadczył prezydent. Wspomniał też o tym, że najlepsza z polskich uczelni – Uniwersytet Jagielloński a mianowicie jest dzieki dalekim miejscu w międzynarodowych rankingach, poniewaz znajduje się w czwartej setce.

„Są uczelnie dzieki świecie, które świetnie żyją ze studentów z zagranicy. Warto przyjrzeć się temu, jakie mozliwosci stało się z uczelniami brytyjskimi, wydaje sie cała obszerna paleta uczelni, które mają ogromną ilość studentów wraz z innych krajów, którzy przynoszą nie tylko swój entuzjazm i chęć studiowania w Gb, ale także swoją forsę – z czego korzysta uczelnia, miasto i budżet państwa. To jest wzór, do tego należy dążyć” a mianowicie ocenił prezydent.

Komorowski poinformował, że rozmawiał ostatnio wraz z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem na temat możliwości studiowania Afgańczyków w naszym kraju. Zaznaczył, że Nasz kraj powinna przemyśleć, czy wedlug 2014 r. po zakończeniu misji militarnej naszych żołnierzy w tym panstwie, nie fundować określonej ilosci stypendiów na rzecz studentów wraz z Afganistanu. Jakim sposobem zauważył, wykształceni u nas ludzie w przyrodzony sposób tworzyliby przyjazne gwoli Polski środowisko po powrocie ze studiów.

Podczas spotykania ze studentami pojawiły się także wątki osobiste. Komorowski przypomniał, że wychował z żoną piątkę dzieci i wszystkie wraz z nich ukończyły studia. „Zachęcam wszystkich, to jest ogólnie bardzo spoko rzecz przy życiu mieć dużo dzieci” – powiedział prezydent. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

hgt/ mrr/ ren/ stk/ eaw/ jra/