Prezydent Komorowski otworzył dzieki Odrze „Most Wolności – 4 czerwca”

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

„Most Wolności – 4 czerwca” otworzył prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek w Krawedzi Dolnym (Dolnośląskie). Nowa przeprawa łączy dwa powiaty – średzki jak i równiez wołowski. Lokata była współfinansowana z funduszy europejskich; kosztowała ponad 172 mln zł.

Podczas ceremonii otwarcia „Mostu Wolności – cztery czerwca” Komorowski nawiązał do wyborów wraz z 4 czerwca 1989 r. i efektów, jakie przyniosły one Naszym kraju i Rodakom.

„Wolność odwiedza czasem hasłem pustym, natomiast bywa też źródłem konkretnych działań poprawiających życie ludzi. Tutaj jest także uhonorowaniem naszych aspiracji do wolności, do życia w normalności, do wlasnych pragnień, związków ze światem zachodnim. Ponizsza wolność tutaj zaowocowała pięknym dziełem, tu wolność to także konkret, ku radości mieszkańców, którzy będą z tego dzieła korzystać, dlatego chcę wszelkim podziękować, zarówno władzom, oraz mieszkańcom” a mianowicie powiedział Komorowski.

Prezydent podkreślił, że most to dowód na to, że „wolność mądrze wykorzystana jak i równiez połączona z poczuciem odpowiedzialności, naprawdę tworzy – tak jak buduje jedność i uklad, tak jak tworzy zdolność współpracy z innymi”.

Komorowski nawiązał w swoim przemówienia do istot zmarłego w dzisiejszym dniu nad ranem Tadeusza Mazowieckiego.

„Otwieramy ten most przy dniu śmierci premiera Mazowieckiego i ciezko sobie wyobrazić piękniejszy pomnik nie tylko wolności, ale również zasady, którą Tadeusz Mazowiecki starał się wprowadzać obok zarania krajowej wolności. (… ) Tadeusz Mazowiecki starał się łączyć ludzi, pozyskiwać osoby o różnych poglądach, różnej genealogii i różnych temperamentach az do wspólnej roboty na rzecz niełatwej reformy naszego wlasnego kraju” – powiedział prezydent.

Komorowski zachęcał też wszelkich Polaków do wspólnego świętowania przyszłorocznej, 25. rocznicy wyborów z czterech czerwca 1989 r., na których Polska odzyskała niepodległość.

„Przyszłoroczne obchody będą stanowiły również szeroki pomnik dla tych wszystkich, którzy cos znacznie wiecej anizeli tylko potrafili walczyć o zabranie niepodległości jak i równiez wolności, na temat wolny rynek, ale mieli również odwagę mądrze wolną Polskę zagospodarowywać. Chcę zaapelować do wszystkich rodaków, sluzace do Polaków, az do władz samorządowych, byśmy przy przyszłym r. takich mozliwych pomników mogli wnieść więcej. Takich pomników, które nie mają cokołów, nie mają wypisanych haseł, ale są dowodem w praktyczną wolność, którą możemy wykorzystać cos wiecej niz dla emocji, ale wraz z korzyścią gwoli lepszego funkcjonowania” – dodał Komorowski.

Prezydent określił wyborczy sukces wraz z 1989 r. „zwycięstwem obozu wolności w walce ze związanymi rękoma na ringu politycznym i to dodatkowo w niedemokratycznych wyborach”.

„Dlatego apeluję az do wszystkich na terytorium polski, tutaj sposród tego mostu w Brzegu Dolnym, byśmy w przyszłym roku świętowali to stosowane przez nas mądre zwycięstwo” – wzywał Komorowski.

Przy uroczystości wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych, dolnośląscy parlamentarzyści jak i równiez przedstawiciele duchowieństwa.

Budowa mostu na Odrze w Krawedzi Dolnym kosztowała ponad 172 mln zł, z czego ponad 84 mln zł to środki unijne. Lokata w przeprawę, która połączyła gminy Koniuszek Dolny i Miękinia, rozpoczęła się przy 2011 r.

Most ma ponad pół kilometra długości i 16 metrów szerokości. W ramach projektu powstało również siedem kilometrów dróg dojazdowych do przeprawy. Dzięki lokaty, mieszkańcy Krawedzi Dolnego jak i równiez okolic sluzace do Wrocławia dojadą przez Gminę Miękinia, co zdecydowanie skróci im trasę.

Most wydaje sie byc jednym z glównych elementów Obwodnicy Aglomeracyjnej Wrocławia, która posiada łączyć autostradę A4 z przyszłą drogą ekspresową S5 (Wrocław – Poznań). Trasa ma mieć ponad 70 kilometrów długości. Na razie nie wydaje sie byc znany termin zakończenia do niej budowy. (PAP)

ros/ son/ jbr/