Premier: 100-tysięczna armia to historyczna chwila

Category: inne
27 lipca, 2020

Grupa 300 zawodowych żołnierzy złożyła w piątek po jednostce wojskowej w Orzyszu (Warmińsko-mazurskie) uroczyste ślubowanie. Skutkiem tego polska armia osiągnęła stan 100 tys. zawodowych żołnierzy. „To pozycja szczególna gwoli historii polskiego wojska” – powiedział biezacy na uroczystościach premier Donald Tusk.

300 osób, które wstąpiło w kwietnio do pietnasty mazurskiej Brygady Zmechanizowanej, to głównie mieszkańcy Warmii jak i równiez Mazur, którzy – jak przyznali po rozmowach z PAP a mianowicie zdecydowali się na karierę w armii ze względu na zarobki (ok. dwóch tys. zł) i perspektywę stabilizacji profesjonalnej.

Zwracając się do żołnierzy premier Tusk powiedział, że „z wielką satysfakcją ogłasza Polakom, że ambitny projekt utworzenia fachowego wojska na terytorium polski, 100-tysięcznej profesjonalnej armii, osiągnął swój kluczowy etap”.

„Wspólnym naszym wysiłkiem udało się doprowadzić do tego, że snienie o mocnej, nowoczesnej, sprawnej armii złożonej z zawodowych żołnierzy, że to fantazja jest raz za razem bliższe realizacji. Skończyła się era przymusowego poboru. Dzisiaj polski żołnierz (… ) jest świetnie, profesjonalnie ustawiony do swych zadań” – ocenił Tusk.

Premier zapowiedział, że jego rząd będzie kontynuował proces profesjonalizacji armii, aby była ona „wyposażona tak, jak inne najnowocześniejsze armie na świecie”.

Obecny na uroczystościach w Orzyszu minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział, że pieniądze na profesjonalizację armii będą pochodzić m. in. z oszczędności zdobytych dzięki wprowdzanym reformom. Rozchodzi np. o zmianę sposobu żywienia wojska.

„Nie dysponujemy już takich potrzeb, jak armia z poboru, możemy w związku z tym część polskiej infrastruktury otworzyć na podmioty cywilne. Sluzace do naszych kompleksów wojskowych możemy wpuścić cywilnych dostawców, by na naszym wlasnym sprzęcie przygotowywali posiłki na rzecz wojska. Dzięki temu manewrowi, mam nadzieję od przyszłego roku, zaoszczędzimy rocznie 246 mln zł” – powiedział Klich.

Minister powiedział, że profesjonalizacja armii przebiega wedlug planem. Podkreślił, że 100-tysięczna zawodowa armia „to tyle, ile trzeba”.

Po złożeniu ślubowania żołnierze – mimo mrozu a mianowicie ćwiczyli w poligonie. Ćwiczenia obserwował min. Klich. (PAP)

jwo/ itm/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy