Poznań: III Jesienne Spotkanie Kardiologów

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Upowszechnienie nowej strategie leczenia zawału abordowanego jak i równiez wprowadzenie najlepszych procedur po tej kwestii postuluje prof. Stefan Muzykant z Uniwersytetu Medycznego przy Poznaniu biorący udział przy rozpoczętym w piątek po Poznaniu III Jesiennym Spotkaniu Kardiologów.

Temat zawału abordowanego jest jednym z kilkudziesięciu poruszanych podczas poznańskiego spotykania. W dwudniowym Jesiennym Zebraniu Kardiologów w Poznaniu bierze udział wiecej niz 600 doktorów tej specjalności z całego kraju.

Zawał abordowany to zawał przerwany. W tej metodzie leczenia chodzi o to, by pacjent w ciągu dwóch godzin dotarł do profesjonalnego szpitala, a jak nie jawi sie byc to możliwe to należy mu podać odpowiednie leki antyzakrzepowe, które obumieranie mięśnia sercowego powstrzymają do periodu dostarczenia chorego do szpitala.

„Każdy zawał zaczyna się okolicy podsierdziowej serca jak i równiez martwica mięśnia +pełza+ do nasierdzia. Przebieg ten trwa około dwóch godzin jak i równiez wtedy dochodzi do zawału na całej grubości mięśnia sercowego. Rozbicie tego +pełzania+ daje szanse na szybsze wyleczenie pacjenta” – wyjaśnił PAP prof. Grajek.

Według niego, aby system leczenia zawałów serca działał dobrze, odsetek zawałów abordowanych przy całej liczbie tych zdarzeń powinien wynosić około dwadziescia procent. W naszym kraju odsetek tenze jest w duzym stopniu mniejszy.

Chory, który trafi odpowiednio predko do kliniki lub dostanie lek antyzakrzepowy, przechodzi zabieg udrażniania żyły tzw. angioplastkę.

Według badań, w Polsce średni czas dowozu pacjenta do kliniki od chwili wystąpienia glównego bólu zawałowego wynosi piec godzin, Wedlug tym czasie nie ma mozliwosci na powstrzymanie zawału.

„Tylko w pierwszych dwóch godzinach jest mozliwosc na przerwanie +pełzania+ martwicy mięśnia sercowego, czyli doprowadzenie do zawału abordowanego, przerywanego. Jeżeli przy ogólnej świadomości zarówno pacjentów, jak medyków i decydentów zacznie funkcjonować pojęcie zawału abordowanego to będzie to korzystne gwoli całego systemu” – twierdzi prof. Grajek.

Jednym ze sposobów powstrzymywania zawału wydaje sie podawanie leków antyzakrzepowych, czyli leczenie trombolityczne, które ma na celu przywrócenie przepływu krwi przy naczyniu krwionośnym.

„Niestety, po polskich karetkach nie ma tego rodzaju leków. Wybory o ich wprowadzeniu musi podjąć Narodowy Fundusz Zdrowia i pragniemy go do tego przekonać” a mianowicie mówił prof. Grajek.

Jesienne Spotkania Kardiologów w Gdansku są pomieszczeniem wymiany refleksji między ekspertami. Spotkania organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Miescie poznan, Klinika Kardiologii i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Stowarzyszenie „Serce dla Serca”. Spotkanie zakończy się w sobotę. (PAP)

kpr/ hes/ mow/