Posiada 10 dób na zapłatę ponad dwóch mln dolarów

Posiada 10 dób na zapłatę ponad dwóch mln dolarów
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

2, 4 miliona dolarów zaległych podatków i grzywien ma zapłacić firma, na rzecz której manipuluje słynny artysta i dysydent Ai Weiwei – zażądały władze podatkowe w Pekinie. – _ To nastepna próba uciszenia krytyków chińskich władz _ – podkreślają zwolennicy artysty.

Pismo adresowane było do Ai Weiweia w charakterze do _ właściwego rewidenta księgowego _ firmy Fake Cultural Development. Firma należy do swoim żony jak i równiez to ona jest jego prawnym przedstawicielem, a tytuł użyty poprzez władze podatkowe został wymyślony – podkreśla Ai.

Władze postawiły mu ultimatum: albo zapłaci 2, 4 mln dolarów po ciągu 10 dni, lub zostaną wobec niego podjęte bliżej nieokreślone środki.

Ai zaznaczył, że nie otrzymał żadnych dokumentów stwierdzających zaleganie z płatnościami. Za pośrednictwem mikrobloga Twitter powiedział, że władze groziły księgowemu i menedżerowi przedsiebiorstwa i uniemożliwiły mu spotkanie z nimi.

– _ Jeśli to rzeczywiście rzecz niezapłaconych podatków, zapłacę _ – podkreślił Ai. Dodał, że naprawde się nie stanie, dopóki nie zostaną zwrócone księgi rachunkowe przedsiebiorstwa, a jemu pozwoli się na zgromadzenie z księgowym i menedżerem.

Obrońcy praw człowieka prawidlowo twierdzą, że nagłe wezwanie do spłaty rzekomych zobowiązań to szykana, mająca dzieki celu uciszenie krytykującego chińskie władze artysty.

W lipcu tego roku Ai Weiwei wyszedł na wolność na dwóch miesiącach przetrzymywania po tajnym obszarze bez pobudowania mu zarzutów.

54-letni twórca jest m. in. współtwórcą narodowego stadionu w Pekinie, zwanego Ptasim Gniazdem.