Porozumienie nuklearne z Iranem

Porozumienie nuklearne z Iranem
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Iran-atom-porozumienie-Kerry

Cieszy się Zachód jak i równiez Iran, niepokoi – Izrael. Osiągnięto wstępne porozumienie co do irańskiego systemu nuklearnego. Po rozmowach sposród delegacją Iranu w Tokio uczestniczyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemiec i Chin.
Szczególne zadowolenie wraz z osiągnięcia porozumienia wyraził na rozmowach amerykański sekretarz formy John Kerry. Poinformował on na konferencji prasowej, że Iran zgodził się w wzbogacanie swego uranu wylacznie do stopnia około pięciu procent, zas także w rozcieńczenie albo przekształcenie swego całego uranu, wzbogaconego wcześniej do poziomu dwudziestu %. Jak podkreślił John Kerry, oznacza to, że podczas gdy obecnie Iran posiada około 200 kilogramów wzbogaconego do 20 procent uranu, który mógłby wykorzystać az do budowy broni atomowej, to w ciągu sześciu miesięcy cały ów zapas przepadnie.
Zaspokojony z porozumienia jest uczestniczący w rozmowach w Tokio szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Uznał halasuje za „wielki sukces”. Zapewnił, że swoim kraj dotrzyma zapisów porozumienia i dodatkowo a mianowicie aby rozwiać wszelkie trwogi – rozszerzy swoją współpracę z Międzynarodową Agencją Ciepla Atomowej.
Amerykański prezydent Barack Obama, komentując osiągnięcie porozumienia, powiedział, że ustępstwa ze witryny Teheranu są skutkiem bezprecedensowych sankcji nałożonych na ten kraj a takze intensywnych zabiegów dyplomatycznych wraz z strony jego rządu a takze partnerów Stanów Zjednoczonych. „Choć dzisiejsze uklad jest jedynie pierwszym krokiem, osiągnęliśmy bardzo dużo” – podkreślił Obama. Wyjaśnił, że po raz pierwszy od momentu prawie dziesieciolecia udało się zatrzymać irański program jądrowy. W zamian Teheran uzyska przecietne ograniczenie sankcji. Barack Obama przyznał, że dalsze pertraktacje będą zawile i zaznaczył, że to na Iranie spoczywa ciężar dowodu, iż jego system nuklearny służy celom pokojowym”.
Wydaje sie byc już glówna reakcja Izraela na uklad z Iranem. Izraelski minister wywiadu, który zajmuje się monitorowaniem irańskiego programu nuklearnego, oświadczył, że „porozumienie w rzeczywistości przybliża Iran do wyprodukowania bomby nuklearnej”. Yuval Steinitz uważa, że nie ma powodów az do świętowania, bo kompromis osiągnięto „na podstawie iluzji jak i równiez kłamstw wraz z strony Iranu”.
Izrael jest jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników negocjacji z Iranem. Izraelski premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie ostrzegał, że gadki nie zlikwidują zagrożenia wraz z strony Teheranu, a doprowadzą jedynie sluzace do złagodzenia sankcji nakładanych przez wspólnotę międzynarodową.
Kancelaria izraelskiego przedstawienie premierowe wydała rano oświadczenie, że zawarte przy Genewie porozumienie jest „złe”. Sam Benjamin Netanjahu nadal nie wypowiedział się w tej sprawie, ale wypatruje się, że temat będzie głównym przedmiotem zaplanowanego na dzisiaj posiedzenia rządu po Jerozolimie. Amerykańscy dyplomaci twierdzą, że prezydent Barack Obama jeszcze dzisiaj ma rozmawiać telefonicznie sposród premierem Ziemi swietej.
W miejsce za zgodę Iranu dzieki porozumienie, posiada zostać zniesiona część sankcji, nałożonych na ten panstwo przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dotyczy to między pozostalymi handlu złotem, wyrobami petrochemicznymi i samochodami. Iran ma też otrzymać od państw zachodnich przeszło cztery miliardy dolarów pomocy.
Konwersacji w Genewie trwały przeszło cztery dób. Przewodniczyła wykladzinom szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Catherine Ashton, według której osiągnięte porozumienie określa terminarz zlozonego rozwiązania klopotu nuklearnego.
Kraje zachodnie obawiają się, że prowadzony od paru lat irański program nuklearny ma w celu wybudowanie bomby atomowej. Teheran umozliwia, że system ma koloryt pokojowy. Brak zgody irańskich władz dzieki międzynarodową kontrolę programu doprowadził jednak az do nałożenia na Iran sankcji.

IAR