Poniekad PiS nie chce więcej pieniędzy dla Kościoła. „Jeden wielki skandal”

Poniekad PiS nie chce więcej pieniędzy dla Kościoła. „Jeden wielki skandal”
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

*Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował po spotkaniu zespołów konkordatowych, że zawarto _ roboczy koncesja _, aby odpis podatkowy na Kościół wynosił 0, 5 proc. Z owego rozwiązania zadowolona jest tylko rządząca koalicja. Partie zarówno z prawej, jak i lewej strony sceny politycznej krytykują projekt. *

Klub SLD ma zamiar złożyć w Sejmie moral o informację rządu odnosnie ustaleń dotyczących finansowania kościołów i związków wyznaniowych.

_ – To jest jeden, wielki obciach. Donald Tusk w czasie expose zapowiadał likwidację składek zdrowotnych dla księży, co klarownie rozumieliśmy jako likwidację Funduszu Kościelnego. Nalezy zapytac o to co proponuje w tej chwili rząd? Żeby kościoły i związki wyznaniowe dostawały przynajmniej dwu, wiecej jeszcze trzykrotnie więcej niż aktualnie _ a mianowicie powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.

Jakim sposobem uzasadniał, dziś około 50 procent rodzimych podatników przekazuje 1 proc. swego podatku na organizacje pożytku ogólnego, co zapewnia kwotę w porzadku. 450 mln złotych. _ – Jeśli policzymy 0, 5 proc. od tego i wziąwszy pod spodem uwagę jak szybko księża przeprowadzą agitację wśród lojalnych, to przypuszczalnie będzie to dokładnie tyle samo, jakim sposobem nie więcej wpłacanych pieniędzy na Kościół _ – szacował Joński.

Dodał do tego, że obawia się, iż księża – mając dostęp do danych, kto przekazał swoje 0, 5 proc. na Kościół – będą odmawiali wykonywania sakramentów, badz pochówków tymze wiernym, którzy nie zdecydują się w tego typu wsparcie.

_ a mianowicie W ten sposób doprowadzimy do kwestii takiej, że zamiast 90 milionów złotych, pan Donald Tusk i PO zasugeruje prawie trzykrotnie większe pieniądze na Kościół. To wydaje sie byc absolutnie nie zaakceptowac do przyjęcia _ a mianowicie stwierdził.

„Rząd jedną ręką zabiera, drugą daje”

Także Andrzej Rozenek, rzecznik Obrotu Palikota uważa, że to fatalne jak i równiez skandaliczne rozwiązanie. _ a mianowicie Umożliwienie Kościołowi wzięcia 0, 5 proc. to umożliwienie Kościołowi wzięcia, niech predko policzę, około dwustu kilkudziesięciu milionów zł, gdyby wszelcy zapłacili _ – mówił polityk Obrotu.

Ocenił, że nie wszyscy Ludzie z polski będą odpisywać część datku na rzecz Kościoła, ale poniekad jeśli sprawi to połowa, to a mianowicie jak mówił – Kościół dostanie de facto więcej niż stracił na Funduszu Kościelnym.

_ – Dostanie przy formie bezpośrednio gotówki, a nie funduszu przeznaczonego w emerytury. Więc wydaje mnie się, że tu rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół i przy bilansie Kościół wychodzi naprzód i to znacząco naprzód _ – ocenił.

Według niego Ruch byłby nawet skłonny zaakceptować 0, 5-proc. odpis w Kościół, w wypadku, że organizacja ta zrezygnuje _ wraz z wszystkich odmiennych pieniędzy, które bierze od państwa _. Wymienił w niniejszym kontekście metrów. in. środki na naukę religii przy szkołach a mianowicie jak mówił – jednej, 3 mld zł na rok – natomiast także wraz z wszystkich form dotowania kapelanów w wojsku, we wszelkich możliwych służbach mundurowych.

„Próba łatania budżetu”

_ – Nie ma motywu, by zmieniać obecny program finansowania Kościoła. Kościół katolicki jest ważną instytucją, która odgrywa olbrzymią rolę po życiu społecznym, m. in. poprzez działalność charytatywną _ – powiedział szef lokalu PiS Mariusz Błaszczak.

Po ocenie przewodniczącego klubu PiS minister finansów Jacek Rostowski _ szuka pieniędzy, skubiąc obywateli _ i _ teraz rajcuje się zbytnio Kościół rzymskokatolicki _. _ – To próba łatania budżetu _ – dodał.

Według niego jest to poza tym kolejny przejaw wojny ideologicznej, _ która jest prowadzona na kilkunastu płaszczyznach a mianowicie finansowej, jednak także moralnej, czego dowodem jest dysputa o związkach partnerskich _.

To kolejna odsłona walki Platformy sposród Kościołem, która ma przybliżyć PO sluzace do lewicowego bądź lewackiego elektoratu – _ o _cenia z kolei posłanka Solidarnej Lokalny Beata Kempa.

_ – Ta pozycja wpisuje się w ogólne zjawisko walki Platformy wraz z Kościołem. To się już dzieje od czasu pewnego periodu. Po nieudanej próbie przedlozenia związków partnerskich – czyli umocnienia się po lewej stronie sceny politycznej – następną odsłoną jest walka z Kościołem, która ma przybliżyć PO do lewicowego bądź lewackiego elektoratu _ – powiedział posłanka.

Według Kempy w sprawie nie idzie o _ prostą likwidację Funduszu Kościelnego _. Jakim sposobem podkreśliła Kempa, Fundusz powstał na skutek konfiskaty mienia Kościoła przez komunistów. To wlasnosc – według posłanki a mianowicie nie zostało jeszcze przy całości oszacowane, a _ krzywdy nie zostały zreperowane _.

_ – Prymitywna dyskusja: zlikwidujemy Fundusz, bowiem finansuje on Kościół, wydaje sie bzdurą. W tej sytuacji uważam, że należy bardzo uważnie do tej sprawie podejść _ – podkreśliła.

„Lepszy rydz, niż nic”

– _ Lepszy rydz, niż guzik, ja azebym nie kruszył kopii, wydaje sie byc dobrze _ – ocenia poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. _ a mianowicie Ja na pewno przekażę pieniądze na Kościół _ – powiedział dziennikarzom w Sejmie.

Polityk PSL przyznał, że nie wiadomo, jak duzo pieniędzy – przy jakims rozwiązaniu a mianowicie otrzymają Kościoły. _ – Nie wiadomo, jak zachowają się wierni, wiecej niz 90 proc. Polaków przyznaje się do Kościoła katolickiego, ale sluzace do kościoła już chodzi dużo mniej. Mnóstwo będzie tego rodzaju, którzy dadzą odpis dzieki Kościół, lecz będą też tacy, którzy nie dadzą, bo będą uważali, że są rózne, ważniejsze kwestie _ – ocenił Kłopotek.

_ – Myślę, że jest to porzadny kompromis. Jakim sposobem rozumiem strona rządowa ustąpiła wobec oczekiwań kościołów, to szczególnie ważne z punktu widzenia małych społeczności wyznaniowych _ a mianowicie powiedział szef klubu NA Rafał Grupiński dziennikarzom po Sejmie. Jakim sposobem podkreślił, wlasciwie że archaiczny Fundusz Kościelny przestanie istnieć.

_ – Fundusz Kościelny i słynna Komisja Majątkowa nie mają, najkrócej mówiąc, dobrej opowiesci, a z punktu widzenia mediów – dobrej prasy. Sądzę, że nowe rozwiązania będą w wyzszym stopniu przejrzyste, czytelniejsze i lepsze dla kazdego _ – ocenił Grupiński.

Rozwiązanie miałoby obowiązywać od czasu początku 2014 r. W tym momencie musi gryzie zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Lokalny.

Porozumienie zawarto podczas zebrania zespołów konkordatowych: rządowego jak i równiez kościelnego odnosnie tematu rządowej ofert likwidacji Funduszu Kościelnego jak i równiez wprowadzenia w zamian odpisu podatku dochodowego w ten zamiar. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz struktury pożytku ogólnego.

Do tej pory rząd proponował, zeby odpis wynosił 0, trzech proc. W ocenie Episkopatu Polski musi on wynosić 0, 12 – 1-wsza proc. Witryna www kościelna podkreślała jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną panstwa, jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0, piec proc. Sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak kilkakrotnie podkreślał, że jeżeli strona rządowa podczas najbliższego spotkania nie zaproponuje zwiększenia kwoty odpisu, to dalsze spotkania zespołów nie mają sensu.

Ogladaj więcej po