Polska spółka zbuduje elektrownię w Indonezji. Jest mozliwosc na jeszcze trzy kontrakty

Polska spółka zbuduje elektrownię w Indonezji. Jest mozliwosc na jeszcze trzy kontrakty
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Państwowy bank BGK da kredyt indonezyjskiej firmie, żeby mogła zlecić Rafako budowę dwóch bloków parowych. Polska spółka liczy dzieki jeszcze 3 takie kontrakty.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z indonezyjską PT Perusahaan Listrik Negara umowę kredytów na kwotę 80, 12 mln ó na finansowanie budowy dwóch bloków parowych na wyspie Lombok. Wykonawcą będzie konsorcjum Rafako.

To jednak pewnie jeszcze nie koniec umów na Antypodach. Prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail poinformowała, że spółka przygotowuje się do złożenia propozycji w kilku kolejnych postępowaniach przetargowych w Indonezji.

– Dzięki sprawnemu działaniu BGK i KUKE, nasz 1-wszy duży kontrakt w Indonezji stał się faktem – powiedziała Wasilewska-Semail.

PFR jako udziałowiec daje dostęp sluzace do państwowych pieniędzy

Podkreśla do tego znaczenie emisji akcji przy 2017 roku kalendarzowego, którą przejął fundusz inwestycyjny z Grupy PFR. Dzięki temu wydaje sie obecnie drugim udziałowcem Rafako z prawie 10 proc. pakietem dzialaniu. PFR to państwowy kasa, który ma wspierać lokalne firmy. M. in. wspólnie z PZU brał udział w przejęciu akcji Agencji bankowej Pekao od włoskiego Unicredit.

Ujrzyj też: Lokalny Fundusz Wzrostu powoła wiecej niz jeden fundusze. Chce pomóc startupom

a mianowicie Dzięki wlaczonej umowie finansowania inwestycji, plan ten jest dla Rafako całkowicie bezpieczny, jeśli rozchodzi o niebezpieczenstwa finansowe – podała prezes Rafako.

– Z Indonezją wiążemy pokazne nadzieje, gdyż kraj ten jest aktualnie w fazie wykonywania założeń planu, którego celem jest wybudowanie nowych mocy o łącznej wartości 35 tys. MW. Pragniemy tam realizować głównie nizsze bloki energetyczne na poszczególnych wyspach, na temat mocy 50-100 MW. Aktualnie przygotowujemy się do złożenia ofert po trzech kolejnych postępowaniach przetargowych – dodała.

Gdyby nie finansowanie BGK nie byłoby umowy

Udział Rafako przy inwestycji wartej ok. 850 mln zł wynosi trzydziestu pieciu proc. Okres realizacji projektu przewidziano na 36 miesięcy dla budynku wielorodzinnym I a takze 39 miesięcy dla budynku wielorodzinnym II.

Pakiet finansowania ustawiony wspólnie poprzez BGK i KUKE był elementem umowy pomiędzy Rafako a indonezyjskim zamawiającym. KUKE udzieliło Rafako gwarancji dobrego wykonania kontraktu.

„Finansowanie zagranicznej spółki zostało zapewnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w zakresie programu rządowego Finansowe Wspieranie Eksportu, realizowanego we współpracy z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która miesci polisą ubezpieczeniową kredyty eksportowe. To dotychczas największy pozyczka z programu wspierania eksportu udzielony za posrednictwem BGK bezpośrednio zagranicznej spółce i 1-wszy w Republice Indonezji” a mianowicie podkreślono także w materiale.

Zawarcie dokumenty urzedowe kredytu przez zamawiającego sposród BGK było jednym z dwóch warunków zawieszających umowę. Inny z warunków umowy a mianowicie potwierdzenie poprzez zamawiającego przekazania terenu budowy nie został jeszcze spełniony.

Giełda zareagowała na wiadomosci wzrostem kursu o 1-wsza, 2 proc. Nie jest to może dużo, ale powinno sie podkreślić, że w czwartek cały zbyt idzie w dół.

Notowania akcji Rafako w prekursorskim tygodniu