Polska mierzy na ożywienie wymiany komercyjnej z Indiami

Polska mierzy na ożywienie wymiany komercyjnej z Indiami
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Pomimo tego, że Indie są jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów na świecie, ich udział w krajowej wymianie komercyjnej jest śladowy. Krajowa Pokój Gospodarcza potrzebuje to zmienić, a pierwotnym krokiem ma być poselstwo gospodarcza az do New Delhi i Kalkuty.

W tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską natomiast Indiami. Jakkolwiek udział Indii w naszym handlu zagranicznym jest śladowy (według danych empirycznych resortu produkcji 0, 21 proc. przy eksporcie jak i równiez 0, 55 proc. w imporcie) i – jak informuje resort – niewspółmiernie niski wzgledem potencjału gospodarczego obu panstwa.

„Polski rząd uznaje Indie za poszczególnego z głównych partnerów w kontynencie azjatyckim. Jesteśmy zainteresowani wzmocnieniem wlasnych relacji az do poziomu partnerstwa strategicznego” a mianowicie powiedziała przy poniedziałek w trakcie forum gospodarczego Polska-Indie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Jak przypomniała, MSZ wiecej niz jeden lat temu założyło w New Delhi instytut lokalny, którego zajeciem jest kariera polskiej produkcji w tym panstwa.

„Świadomości potencjału Indii wśród polskich przedsiębiorców jest wciąż stosunkowo niska. Indie kojarzą nam się z krajem ubogim, zacofanym, w mediach najczęściej pojawiają się wiadomości o zakresie sensacyjnym, w ograniczonym poziomie równoważone rzetelną analizą pokazująca możliwości tegoz kraju we wzajemnych kontaktach. To prowokacja nie tylko gwoli mediów, ale równiez dla administracji, żeby pokazywać te możliwości. Niewielu wie, że Republika indii są dziesiątą gospodarką świata, jeśli rozchodzi o nominalną wartość PKB” – powiedziała. Jednocześnie, jakim sposobem dodała, mieszkańcy Indii równie niewiele wiedzą o krajowej gospodarce.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz podkreślił podczas forum internetowym, że Nasz kraj praktycznie nie konkuruje z Indiami w globalnych rynkach, co poteguje współpracy gospodarki polski. Wśród sektorów przemysłu, przy których możliwa jest współpraca, wymienił przemysł obronny, energetyczny, farmaceutyczny i kosmiczny. „W ministerstwie produkcji przewidujemy szeroki program działań promocyjnych. W odniesieniu sluzace do Indii będą realizowane 4 programy promocji – przemysłu obronnego, maszyn i urządzeń górniczych oraz renowacji jak i równiez utrzymania zabytków” – powiedział.

Misja gospodarcza udaje się na Polsko-Indyjski Szczyt Energetyczny. Pierwsza część szczytu przewidziana jest przy New Delhi (10 a mianowicie 12 lutego) w formule konferencji gospodarki kraju połączonej wraz z spotkaniami biznesu, a następna w Kalkucie (13 – 15 lutego), w ramach V Azjatyckiego Kongresu Wydobywczego i Międzynarodowych Targów Górnictwa, Poszukiwań, Przetwórstwa Surowcowego, Metali i Maszyn.

Przy ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 r. obroty komercyjne z Indiami wyniosły ok. 1, 48 mld dolarów (o jednej proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. ). Polski eksport wyniósł 373 mln dolarów, a przywóz towarów 1 mld 106 mln dolarów.

Dominującą pozycję w polskim eksporcie do Indii zajmują wyroby przemysłu elektromaszynowego, których udział w 2012 r. wyniósł ok. 37 proc. Drugą grupą pod spodem względem wartości w eksporcie do tego kraju są produkty przemysłu chemicznego (ok. 25 proc. ), wśród nich największą część stanowi wywóz towarów kauczuku jak i równiez wyrobów sposród kauczuku oraz chemikaliów organicznych. Na nastepnym miejscu uplasowały się towary metalurgicznego (ok. 24 proc. ). Wśród tych towarów dominuje eksport żelaza, żeliwa i stali.

Dominujące miejsce w polskim imporcie w branzy indyjskiego zajmują wyroby przemysłu lekkiego, które w 2012 r. stanowiły 34 proc. w łącznym przywozie z tego rynku. W imporcie wyrobów sposród tej stajnie przeważa odzież. Na nastepnych miejscach plasują się produkty przemysłu chemicznego oraz towary elektromaszynowe.