Polscy Romowie protestują przeciwko reportażowi TVN

Polscy Romowie protestują przeciwko reportażowi TVN
Category: inne
27 lipca, 2020

Stowarzyszenie Romów w Polsce (SRwP) wyraziło we wtorek ubolewanie w związku z planowaną na środę emisją reportażu „Polskie ofiary Romów po Szwecji” w programie „Uwaga” w TVN. W oświadczeniu uznało, że „w rażący sposób godzi on przy bezpieczeństwo jak i równiez dobre imię zamieszkującej w Polsce mniejszości romskiej”. Jest też klarownym przykładem dyskryminacji i łamania praw człowieka.

Romowie po oświadczeniu zaznaczyli, że jeśli dojdzie sluzace do emisji aplikacji, zamierzają złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Twierdzą bowiem, że naruszony przy ten sposób zostanie dok ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Mówi on, że nikt nie zaakceptowac może być obowiązany, inaczej niż na bazie ustawy, do ujawnienia danych między innymi o własnej przynależności sluzace do mniejszości narodowej.

Stowarzyszenie dowiedziało się o – jakim sposobem głosi oświadczenie – „bulwersującym” reportażu ze zwiastunów telewizyjnych. Poświecony będzie on polskim ofiarom „gangsterskich” wymuszeń, których rzekomo dokonali polscy Romowie w Szwecji.

„Insynuację takie i przyporządkowanie przestępczej działalności w tym przypadku mniejszości romskiej, przyczynia się do jej stygmatyzacji i skazywania na szykany ze strony społeczności większościowej. Dawanie znaku równości między czynami popełnionymi przez grupę przestępcza, a zupełnie niezwiązaną z takimi działaniami niewinną społecznością romską zamieszkała na terytorium polski grozi rozpętaniem poważnych nastepstw społecznych” a mianowicie napisali Romowie w oświadczeniu.

Romowie podkreślili, że członkowie domniemanego gangu nie pozostali skazani prawomocnym wyrokiem zbytnio czyny, których jakoby dopuścili się dzieki imigrantach pochodzenia polskiego. „Dziennikarze programu +Uwaga+ wydali już jednak osad wbrew obowiązującej w prawodawstwie polskim regule domniemanej niewinności oskarżonych. Oskarżenie członków mniejszości romskiej o przyczynienie się do śmierci młodego Naszego rodaka naznacza wszelkich Romów w charakterze przestępców, złodziei i morderców. (… ) Wyemitowanie systemu stwarza realne zagrożenie dla członków społeczności romskiej” a mianowicie napisali.

„Media winny stać na straży ochrony norm człowieka a takze przyczyniać się do konstrukcji społeczeństwa opartego na dialogu i tolerancji. Działania redaktorów i reporterów programu +Uwaga+ są przeciwieństwem tej idei” – konkluduje SRwP.

Stowarzyszenie Romów na terytorium polski utworzono w początku 1992 roku. Glównym jego zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczności polskiej, której a mianowicie mimo własnej, specyficznej tożsamości – czują się członkami. (PAP)

szf/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy