Polityka przy UE. Możliwe niespodzianki jeśli chodzi o obsadę stanowisk

Polityka przy UE. Możliwe niespodzianki jeśli chodzi o obsadę stanowisk
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Środowy szczyt UE może przynieść niespodzianki, jeśli chodzi na temat obsadę kluczowych stanowisk unijnych; niewykluczone, że stanowiska szefów unijnej dyplomacji oraz Wskazówki Europejskiej obejmą politycy do tego czasu niewymieniani jak kandydaci a mianowicie przewidują profesjonalisci, z którymi rozmawiała PAP.

Środowy zenit UE do Brukseli poświęcony będzie obsadzie dwóch stanowisk w Starego kontynentu: szefa Porady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji. Źródła zbliżone do polskiego rządu oceniają, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wciąż ma okazje na objęcie stanowiska szefa unijnej dyplomacji. W srodowiskach pojawiały się sugestie, że premier Donald Tusk dzierzy duże okazje na objęcie stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej.

Eksperci w rozmowie sposród PAP zauważają, że oryginalne rozdanie po UE ma obowiazek odzwierciedlać równowagę władzy między chadekami i socjalistami. Jakim sposobem dodają, w skomplikowanej unijnej układance personalnej trzeba uwzględnić jednak cos znacznie wiecej anizeli tylko barwy i aspiracje poszczególnych krajów, ale i parytet płci.

Kierownik Aplikacji Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych dr Agnieszka Łada oceniła w rozmowie z PAP, że szczyt UE po Brukseli może przynieść niespodzianki – jeśli chodzi o obsadę najważniejszych stanowisk unijnych.

_ Możliwe, że pojawią się kandydatury, które do tego czasu nie zaistniały medialne a mianowicie tak jak to było wcześniej w przypadku Catherine Asthton, która w ogóle nie była brana pod uwagę, zas nagle się okazało, że jest niezbedna w układance kobieta, socjaldemokrata i stanęło na tym, że to kobieta wygrała walkę o taboret szefa unijnej dyplomacji _ – dodała ekspertka.

Jakim sposobem oceniła, polskie kandydatury, które pojawiają się w srodowiskach – czyli Sikorski na szefa unijnej dyplomacji i Tusk w przewodniczącego Porady Europejskiej, to część _ gry politycznej _. _ Zwykle wydaje sie jednak naprawde, że nazwiska, które się pojawiają w przekazach medialnych, nie odgrywają później decydującej roli przy ostatecznych rozstrzygnięciach _ – zauważyła Łada.

Jednocześnie oceniła, że Sikorski jest wciąż jednym z silniejszych kandydatów na objęcie stanowiska szefa unijnej dyplomacji. _ Ważne wydaje sie byc np., czy to wyobrazenie obejmie chadek, czy socjaldemokrata, chyba bliżej stanowiska wydaje sie jednak socjaldemokrata, bo chrzescijanski demokrata (Jean-Claude Juncker – PAP) został szefem Komisji Europejskiej _ a mianowicie zaznaczyła.

Większe szanse dzieki stanowisko posiada kobieta

Według niej większe szanse na to stanowisko ma kobieta, niż mężczyzna. _ Jeśli zapadnie decyzja, że ten taboret obejmie kobieta, bo nieodzowny będzie parytet, wtedy Sikorski nie ma szans. Stanowisko szefa unijnej dyplomacji jest też stanowiskiem komisarza, więc jeśli w Komisji Europejskiej będzie brakować dziewczyn, a pojawi się porzadna kandydatka, to płeć może odegrać decydującą rolę. W takim przypadku nie będzie liczyło się doświadczenie, oraz osobowość Sikorskiego, tylko fakt, że niezbedna będzie pani _ – podkreśliła Łada.

_ Może też jednak przeważyć pogląd, że szefem unijnej dyplomacji powinien być chadek z silną osobowością, a pan w Komisji Europejskiej jest wystarczająco wiele, wtedy szanse Sikorskiego rosną i jego kandydatura może wejść sluzace do gry _ – powiedziała Łada.

Jej zdaniem Tusk nie ma rzeczywistego doświadczenia europejskiego, co a mianowicie jak mówi – _ mocno przekreśla jego okazje _ na unijny fotel. _ Ponadto, że Tusk od lat uczestniczy w posiedzeniach Rady Europejskiej, to nie ma prawdziwego obycia w świecie brukselskim, nie piastował żadnych stanowisk w Brukseli, natomiast to przy wyborze odgrywa dużą rolę _ – podkreśliła Łada.

_ Ilość nazwisk kandydatów na oba stanowiska, które się pojawiają w mediach, jest bardzo duża, lecz wszystko rozstrzygnie się na szczycie. Trzeba zwrócić uwagę dzieki stanowisko Wielkiej Brytanii – Juncker został wyznaczony na szefa Komisji Europejskiej pomimo do niej sprzeciwu, totez teraz trzeba ich jakoś ugłaskać. Jeśli Brytyjczycy powiedzą danej kandydaturze z góry +nie+, to będzie problem _ – powiedziała ekspertka.

Zdaniem prezesa Fundacji wykladzinom. Kazimierza Pułaskiego Zbigniewa Pisarskiego, zwycięstwo Sikorskiego w walce o taboret szefa unijnej dyplomacji byłoby dla Ue _ decyzją uzdrawiającą _. _ Zapewni stanowisku szefa unijnej dyplomacji właściwą wagę i wyrazistość. Sikorski pasowałby na to stanowisko, to wydaje sie człowiek, który swobodnie porusza się po przestrzeni międzynarodowej, nie jest mu obce posługiwanie się językiem obcym, wydaje sie przy tym politykiem skutecznym, czego przykładem wydaje sie byc m. in. Partnerstwo Wschodnie czy powołanie Europejskiego Funduszu Demokracji _ – podkreślił Pisarski.

Przyznał jednocześnie, że szanse dzieki ten urząd dla Sikorskiego nie są duże. _ Przywódcy unijni są dość zaborczy – jeśli chodzi o dzielenie się kompetencjami – również w sferze międzynarodowej, raczej będą woleli na stanowisku szefa unijnej dyplomacji urzędnika, niż pełnowymiarowego strategia _ a mianowicie ocenił.

Tusk szefem Porady Europejskiej?

Wedlug eksperta, pojawiające się po mediach wiadomosci o szansach premiera Tuska w ubieganiu się na temat fotel przewodniczącego Rady Europejskiej, to odmiana gry medialnej, która ma na zamysle pokazanie, że polscy politycy aspirują az do najwyższych stanowisk w Unii. _ Wskazuje to uzywane przez nas aspiracje, wskazuje, że mamy duże wyczekiwania w Europie i że jakakolwiek nominacja poniżej tych dwóch kluczowych stanowisk będzie dla Polski swoistego rodzaju rozczarowaniem _ a mianowicie zaznaczył.

Pisarski ocenił, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż przynajmniej 1 kluczowe nastawienie obejmie postac, która nie wydaje sie byc wymieniana w spekulacjach medialnych. _ Niespodzianka jest możliwa, często pojawiają się po grze nazwiska z państw mniejszych, które są wlasciwego rodzaju kompromisem pomiędzy największymi państwami, po to, zeby ambicje dużych państw zachować w ryzach. Często ów mniejsze panstwa mają przewagę w ubieganiu się na temat najważniejsze unijne stanowiska _ – ocenił politolog.

W jego opinii, minęły też czasy, podczas gdy decyzję o najważniejszych stanowiskach unijnych zapadały w Berlinie i Paryżu. _ To odchodzi wolno do przeszłości, kraje takie jak Polska, nauczyły się już poruszać po przestrzeni europejskiej, budować koalicje i walczyć o różnego rodzaje posady _ a mianowicie przekonywał ekspert.

_ Nasz kraj gra aktualnie w czolowej lidze europejskiej, nie mamy kompleksów, musimy mieć oczekiwania, odrobiliśmy pracę domową w poruszaniu się dzieki salonach tych popularnych. Polska system gospodarczy i scenka polityczna są stabilne, szczególnie na tle Swiata _ – ocenił Pisarski.

Czytaj więcej w

  • Sikorski rezygnuje sposród OFE. „Wybrałem ZUS”
  • Tusk broni Sikorskiego. Ostro az do opozycji
  • Sekretarz stanu NA JUKATAN spotka się Tuskiem
  • Sienkiewicz zostaje na stanowisku. Wniosek odrzucony