Początek czerwca wlasciwy dla złotego

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła kilka pozadanych dla dolara publikacji. Cyfra nowych etatów poza rolnictwem w AMERYCE za najnowszy miesiąc wyniosła 157 tys., 25 tys. powyżej minionego konsensusu, dobre były także indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan i odczyt wskaźnika ISM gwoli przemysłu (55 pkt. ).

Dane te świadczą, że wraz z poprawą warunków atmosferycznych jak i równiez początkiem okresu letniego pozycja w największej gospodarce świata staje się coraz bardziej wartosciowa. Inwestorów zmartwiła jednak rosnąca skala niedopasowania zwiększających się wydatków Amerykanów do spadających dochodów.

ów różnica przy dynamice sięga już 0, 5%.. Dlatego też optymistyczna reakcja inwestujących w „zielonego” była krótkotrwała i eurodolar zakończył piątkowe notowania w stopniu 1, 3440 USD. Zauważalne jest, że sentyment na rzecz amerykańskiej waluty chwilowo osłabł, zaś inwestorzy nie mają jasnej koncepcji, w którą stronę może teraz powędrować kurs EUR/USD.

Rozpoczynający się dzisiaj tydzień nie będzie tak wypełniony publikacjami makro – istotny będzie oczekiwany jutro odczyt indeksu ISM dla usług za maj oraz rozmiar kwietniowego deficytu handlowego USA, który przedstawimy w piątek.

Ważniejszym zdarzeniem powinno być jednak posiedzenie ECB i Banku Wielkiej brytanii w sprawie stóp procentowych. Wyniki gospodarcze tereny Euro są wciąż porzadne, choć nie zabraknie też rozczarowań (np. dynamika PKB w I kw. ), uzasadniają podwyżkę wydatku pieniądza dzieki środowym zebraniu. Ten ruch jest już jednak przy dużej mierze zdyskontowany przy kursie ó. Niewiadomą pozostaje postawa tych popularnych decydentów w czasie kolejnych posiedzeń.

Wprawdzie sam szef ECB podkreślał ostatnio, że zagrożenie inflacją wraz z strony postepu płac można zażegnać wyjawszy konieczności zacieśniania polityki monetarnej, zaś nieopodal dynamiki cen należy zwrócić uwagę w poziom wzrostu gospodarczego, aczkolwiek rewizja prognoz inflacji i PKB Eurostrefy w górę pokazuje, że zakończenie podwyżek tą środową nie jest sluzace do końca przesądzone.

Dziś dzieki rynek napłyną informacje o skali aprecjacji cen producentów (PPI) za kwiecień przy państwach „trzynastki” (prognoza dwa, 3% r/r, poprzednio dwóch, 7%) a takze zamówieniach przy amerykańskim przemyśle, także zbyt ostatni miesiąc (konsensus 0, 7% m/m, w styczniu 3, 1% m/m). Wiadomosci te nie zaakceptowac powinny znacząco wpłynąć na notowania eurodolara. Piątkowa próba złamania oporu na 1, 3390 zakończyła się niepowodzeniem. Oczekiwać można, zatem, że euro będzie nieznacznie odrabiać straty az do dolara jak i równiez umocni się do poziomu 1, 3480 USD. O 8. 45 za wspólną walutę płacono 1, 3440 USD.

Złoty rozpoczyna pierwszy pełny tydzień czerwca przy niezłym nurcie – w trakcie azjatyckich notowań nasza waluta zyskała wyraźnie w zwróceniu do dolara i euro, które na temat 9. 00 wyceniane są odpowiednio dzieki 2, 8250 PLN jak i równiez 3, 7960 PLN. Polskiej walucie zazwyczaj sprzyja początek miesiąca. Także wzrost notowań EUR/USD i rekordowa słabość japońskiego jena przełożyły się na rozwój wartości wlasnej waluty dzięki łatwości zawierania transakcji „carry trade”.

Piątkowy raport Merrill Lyncha o konieczności podniesienia stóp RPP do cztery, 75% do końca 2008 roku i o kolejne 125 pkt. w następnych 12 miesiącach z uwagi na rosnącą groźbę postepu inflacji, napędzanej „efektem pozostalej rundy” podkreślił, to, co w swym komunikacie stwierdziła Rada – aprecjacja płac będzie głównym motorem zwyżki cen. Faktor ten także powinien sprzyjać złotemu po długim sezonie. W krótkim terminie nie zaakceptowac spodziewalibyśmy się jednak znaczącego umocnienia rodzinnej waluty a mianowicie wciąż silny wpływ wycofywania dywidend i efekt końca kwartału maja obowiazek przełożyć się na powrót do sprawy sprzed weekendu, kiedy to złoty tracił w zwróceniu do głównych walut.

Jednakowo w kolejnych dniach oddziaływać będzie dalsza korekta w notowaniach eurodolara. Nie sposób pominąć owego, co dziś stało się na parkiecie w Szanghaju – bardzo duzy spadek głównego indeksu (o 8, 5%) przełożyć się powinien na minorowe nastroje na giełdach europejskich, w niniejszym – w parkiecie na warszawskim rynku – jesli inwestorzy nie zignorują tegoz ostrzeżenia jak uczynili to w zeszłym tygodniu. Zlepek czynników negatywnych i pozytywnych pozwala wyznaczyć zakres wahań naszej waluty na wspólczesnej sesji az do 3, 79-3, 81 ZL w odniesieniu do ó i 2, 81-2, 83 PLN w przypadku dolara.