Po usługach dobrze, w przemyśle tylko dobrze

Po usługach dobrze, w przemyśle tylko dobrze
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Wspólczesny dzień to przede wszystkim wstępne odczyty indeksów PMI na rzecz przemysłu oraz dla usług. Jakkolwiek informacje z sektora usługowego korzystnie zaskoczyły rynek, to już aktywność sektora przemysłowego lekko rozczarowała inwestorów. Tylko Chiny odbiegają od tego schematu.

Przy godzinach nocnych poznaliśmy wskaźnik PMI dla przemysłu w Chinach. Wstępne szacunki na rzecz tamtejszego przemysłu wskazują dzieki wzrost wskaźnika we wrześniu do 51, 2 punktów osiągając najwyższą wartość od momentu 6 miesięcy. Prognoza zakładała odczyt w stopniu 50, dziewiec punktów. Odczyt powyżej stopnia 50 punktów, który odgranicza rozwój od momentu recesji, oznacza wzrost aktywności sektora w stosunku do miesiąca poprzedniego. Dane potwierdziły przyspieszenie chińskiej gospodarki w II połowie roku.

Jednak w przemyśle w Europie już nie jest tak dobrze. Nowoczesne publikacje okazały się mniej znaczace zarówno w stosunku do prognoz jak również w stosunku do poprzedniego odczytu. Co nie wyklucza oczywiście przyspieszenia w tym sektorze. Naprawa jest, jednakze nie takowa, na którą liczył rynek. Wstępny indeks PMI na rzecz przemysłu we Francji we wrześniu wyniósł 49, 5 punktów wzgledem prognozowanych 50, 0 punktów. Wskaźnik poniżej 50 punktów oznacza spadek aktywności sektora przemysłowego we Francji. Aczkolwiek dla rynku walutowego znacznie ważniejsze były kolejne publikacje. Wstępny PMI dla germanskiego przemysłu osiągnął we wrześniu 51, trzy punkty w stosunku do prognozowanych 52, 2. Strefa Euro też rozczarowała po kwestii oczekiwań. Wskaźnik managerów logistyki na rzecz Strefy Euro obrazujący kondycję sektora przemysłowego, przygotowywany poprzez Markit Economics wyniósł we wrześniu 51, 1 punktów wobec recenzje 51, szóstej oraz poprzedniego odczytu 51, 4.

O 14: 58 napłynęły wiadomosci dotyczące wstępnego odczytu indeksu PMI gwoli przemysłu przy USA. Wskaźnik we wrześniu wyniósł 52, 8 punktów. Prognoza zakładała 54 punkty wobec 53, 1 dzieki poprzednim odczycie. Tutaj również widzimy projekt taki jakim sposobem w Europie.

Usługi w Europie wypadły znacznie lepiej. Odczyty powyżej prognoz i poprzednich wskazują, że tenze sektor dzierzy się raz za razem lepiej. Wstępny indeks PMI dla usług we Francji wyniósł we wrześniu 50, 7 (rynek zakładał 49, 3) i jest to pierwsze wskazanie powyżej 50 punktów od sierpnia 2012. Wstępny indeks PMI dla Niemiec osiągnął we wrześniu 54, 4 punkty wobec recenzje 53, dwa oraz poprzedniego wskazania 52, 8. Wskaźnik PMI gwoli usług przy Strefie Euro wzrósł we wrześniu sluzace do 52, 1-wsza punktów (prognoza 51, jednej, poprzednio piecdziesiat, 7) i jest najwyżej od czerwca 2011. Mimo, że powyższe dane wskazują oczywiście w silną poprawę w galezi usługowym, to jednak dane z przemysłu są korzystniejszym i silniejszym wyznacznikiem rozwoju danej gospodarki.

EUR/USD nie zaakceptowac reagował zbytnio silnie dzieki te dane. Dotychczasowy wspólczesny handel dzieki tej parze to lekka przewaga niedźwiedzi. Para wedlug dość silnym ruchu umacniającym porusza się w trendzie bocznym od poprzedniego tygodnia. Pierwszy opór znajduje się na czwartkowym maksimum 1, 3568 (tym samym najwyższym poziomie od momentu lutego 2013). Wsparciem z kolei jest stopien 1, 3450 (okolice szczytu z sierpnia oraz geometrii 23, szesc procent ostatniego wzrostu).

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd na świecie