Po sobotę przy Katowicach II Kongres Ruchu Poparcia Palikota

Po sobotę przy Katowicach II Kongres Ruchu Poparcia Palikota
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Przyjazdu około 2 tys. gości spodziewają się architekcirealizatorzy sobotniego II Kongresu Obrotu Poparcia Palikota, który odbędzie się po Katowicach. Kongres wybierze władze stowarzyszenia, zaplanowano też prezentację programu Aliansu oraz debatę na tematy gospodarcze i społeczne.

Kongres odbędzie się przy największej hali wystawienniczej Międzynarodowych Targów Katowickich – mogącej pomieścić przeszlo 3 tys. osób. W piątek trwało tam rozkładanie krzesełek i budowa scenografii. W sobotę, podczas rozpoczynającej się w południe zamkniętej części Kongresu, ok. 800 delegatów – członków stowarzyszenia – wybierze swoje władze.

Wybrane zostaną m. in. rada programowa, sąd koleżeński, a zwlaszcza 7-osobowy zarząd krajowy sposród przewodniczącym na czele. Jak zapowiedział w poniedziałek w Lublinie Janusz Palikot, nie ma zamiar ubiegać się o tę funkcję a mianowicie na szefową stowarzyszenia zarekomenduje działaczkę z Warszawy, której nazwiska nie ujawnił. On sam zostanie prawdopodobnie członkiem honorowym.

„Będę rekomendował kogoś na to stanowisko. Będę się ubiegał o przewodnictwo partii Ruch Poparcia, zas nie stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota – więc będę startował w przełomie 02 i marca, kiedy odbędą się wybory władz krajowych partii” – wyjaśniał Palikot.

Podczas otwartej, popołudniowej części kongresu, ok. godz. 16, ogłoszone mają zostać nowe postulaty Obrotu. Wśród nich znajdą się elementy programu gospodarczego, metrów. in. pomysły na ograniczenie deficytu finansów publicznych jak i równiez reformę ZUS, a także kwestie społeczne, dotyczące np. relacji państwo-obywatel czy obyczajowości.

W planowanej potem debacie udział mają wziąć m. in. goście spoza stowarzyszenia, wśród tych propozycji osoba a mianowicie jak zapowiedział Palikot – „uważana powszechnie za konkretnego z dziesiec najbardziej ważnych profesorów od momentu makroekonomii po Polsce”.

Według piątkowych danych Marty Damm-Świerkockiej z mazowieckiego zespołu medialnego Ruchu, w debacie – obok Palikota – wystąpią m. in. ekonomista prof. Jan Winiecki, reżyser jak i równiez polityk Kazimierz Kutz, aktor Jacek Poniedziałek i specjalista od obrazu i marketingu politycznego Piotr Tymochowicz. Nie zaakceptowac będzie zapowiadanej wcześniej tegi leb i etyk prof. Magdaleny Środy.

Według zapowiedzi Palikota następnego poranka po kongresie w całym kraju pojawić ma się ok. dwóch tys. billboardów z „hasłem, głównym postulatem gospodarczym”, które zostanie ogłoszone w Katowicach. Szeroko zakrojona akcja billboardowa – poświęcona promowaniu postulatów i aplikacji Ruchu a mianowicie ma być prowadzona do marca.

Według Damm-Świerkockiej, organizatorzy katowickiego Kongresu spodziewają się – prócz zapowiedzianymi delegatami – w porzadku. 2 tys. gości. Taka liczba osób zgłosiła poniewaz dotąd chęć udziału po zjeździe na stronie internetowej skupionej wokół Palikota społeczności. Zgłoszenia jednak nie zaakceptowac są obowiązkowe, przyjechać może każdy.

Jakim sposobem deklarował przy poniedziałek przy Lublinie Palikot, stowarzyszenie ocenia 5 tys. członków jak i równiez 27 tys. sympatyków; ma 18 oddziałów. Śląski oddział stowarzyszenia należy do najliczniejszych. (PAP)

mtb/ kop/ ju/ bk/