Po. Brytania: Rząd chce ustaw zwiększających obreb inwigilacji globalnej sieci

Po. Brytania: Rząd chce ustaw zwiększających obreb inwigilacji globalnej sieci
Category: inne
27 lipca, 2020

Rząd Davida Camerona chce uchwalić kontrowersyjne ustawy zakładające zwiększenie dopuszczalnego obszaru inwigilacji sieci i lacznosci elektronicznej oraz wykluczenie jawności w postępowaniu przed sądami, jeśli w grę wchodzą względy bezpieczeństwa.

Założenia programu ustawodawczego na najbliższą sesję parlamentu w imieniu rządu przedstawiła w środę przy parlamencie królowa Elżbieta II w mowie tronowej.

Wedle projektem jednej z 19 ustaw (Communications Data Bill) agencje bezpieczeństwa uzyskałyby dostęp do danych, w tym e-maili (zarówno wysyłanych, jak i otrzymywanych), lecz nie do pierwotnego treści, a takze zapisu odwiedzanych stron w trakcie rzeczywistym.

Odmienny budzący zastrzeżenia projekt ustawy (Justice and Security Bill) wprowadza wykluczenie jawności postępowania sądowego w przypadku, gdy sąd zapoznaje się z materiałem dowodowym przedstawianym przez służby bezpieczeństwa jak i równiez uzyskanym w wyniku działań operacyjnych.

Dotychczas tego typu materiał nie zaakceptowac był udostępniany w postępowaniu sądowym m. in. dlatego, że służby wywiadowcze nie chciały, zeby z uwagi na zasadę jawności pierwotnego metody sprawne wyszły dzieki światło powszednie.

Obie przedkladane ustawy zostały skrytykowane poprzez pozarządowe struktury występujące przy obronie swobód obywatelskich, które dopatrują się w tych propozycji zagrożenia gwoli prywatności. Największe zastrzeżenia ozywia zamiar zezwalania służbom na tek krok, by śledziły aktywność w sieci także ludzi osób, które nie są o guzik podejrzane.

Resort spraw wewnętrznych, który jest odpowiedzialny zbyt projekt ustawy o inwigilacji internetu, dowodzi, że dysponuje technologią zabezpieczającą przed wglądem w treść komunikacji cyfrowej, a służby będą korzystać z uprawnień w trakcie dochodzenia tylko wówczas, gdy będzie to konieczne.

Drugi z proponowanych projektów ustawodawczych skrytykowała m. in. pozarządowa organizacja Reprieve występująca w obronie więźniów Guantanamo, ofiar tortur i prowadząca kampanię przeciwko karze śmierci.

Według niej wyłączenie jawności w kwestiach, w których w grę wchodzą względy bezpieczeństwa, znaczy, że „bardzo trudno będzie na trasie sądowej rozliczyć rząd badz jego służby z odpowiedzialności za tajny transfer osób (np. domniemanych terrorystów a mianowicie PAP) z kraju az do kraju albo stosowanie tortur”.

W jakims postępowaniu pokrzywdzony nie miałby wstępu dzieki salę sądową i reprezentowałby go mecenas zweryfikowany przez służby specjalistyczne, z którym miałby pan ograniczony rozmowa telefoniczna. Reprieve argumentuje, że to sprzeczne sposród podstawową zasadą praworządności: prawem podsądnego sluzace do wiedzy na temat kierowanych przeciw niemu oskarżeniach i prawem do zakwestionowania materiału dowodowego, na którym są oparte.

Wśród projektów ustaw przedstawionych przez królową jest plan reformy Izby Lordów: miałaby ona mniej członków (obecnie jest ich 800) jak i równiez w 80 proc. pochodziliby oni z wyboru, zas nie z mianowania lordów dziedzicznych. Poza tym rząd ma zamiar nakazać rozdzielenie bankom operacji szczególowych od inwestycyjnych prowadzonych ponizej szyldem 1 instytucji finansowej, co dzierzy zniechęcić finansistów do spekulacji pieniędzmi depozytariuszy.

Prócz tego w myśl projektowanych ustaw akcjonariusze uzyskaliby większe uprawnienia do decydowania o szczeblu wynagrodzeń zarządów spółek akcyjnych. W czasach 2026-28 w życie wszedłby nowy ustawowy wiek emerytalny – 67 lat. Ma też powstać nowa Narodowa Agencja ds. Przestępczości zajmująca się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości i ochroną granic.

Kierowanie pojazdu pod wpływem narkotyków ma być kwalifikowane w charakterze przestępstwo. Planuje się przedlozenie w przypadku rozwodu równych praw rodziców az do kontaktów z dziećmi. Ustawowo ma być wprowadzona zasada, że rasa nie będzie przeszkodą po adopcji dzieci. Zaplanowano też utworzenie Zielonego Banku finansującego inwestycje w projekty energetyczne zmniejszające emisję CO2.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że mimo wcześniejszym zapowiedziom plany legislacyjne rządu nie zawierają propozycji uznania homoseksualnych związków partnerskich za równoprawne z małżeństwami heteroseksualnymi. Z sondaży doswiadczen wynikało, że w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej kraju rząd nie winien uważać naszej sprawy zbytnio swój priorytet. (PAP)

asw/ fit/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy