„Piątka Kaczyńskiego”. Były wicepremier krytycznie: nie istnieje darmowych obiadów

„Piątka Kaczyńskiego”. Były wicepremier krytycznie: nie istnieje darmowych obiadów
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

„Nowa piątka PiS”, czy też „piątka Kaczyńskiego” to pięć reform ogłoszonych przez Upowaznienie i Sprawiedliwość, których realizacja może kosztować ponad czterdziesci mld zł.

Wśród nich znalazły się: wprowadzenie od lipca tego roku 500 plus na każde dziecko, wypłata „trzynastych emerytur”, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, zwolnienie najmłodszych pracowników sposród podatku dochodowego oraz dofinansowanie lokalnych połączeń autobusowych.

„Nowa Piątka”. Mateusz Morawiecki tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

Według rządzących pieniądze na realizację obietnicy są w budżecie, a ekonomiści przekonują, że tak znaczący transfer spoleczny przyspieszy lokalne PKB w czasie światowego spowolnienie gospodarczego o około 0, 5 proc. Z drugiej strony przeciw części wydatków oponuje minister finansów Teresa Czerwińska, która ostrzega przed złamaniem tak zwanym. reguły wydatkowej.

Piątka Kaczyńskiego. Minister finansów podała się w lutym do dymisji, premier jej nie przyjął

– Powinnością rządu i ministra finansów wydaje sie byc przewidywać przyszłość. Gdybym był ministrem, to nie zgodziłbym się dzieki wydatki o takiej objetosci ogłoszone gwaltownie bez rad z resortem finansów. (…) Gdyby to była postanowienie, która stałaby w sprzeczności z koncepcją określonego stanu finansów, podałbym się sluzace do dymisji. To jedyna droga – powiedział w systemie „Biznes mówi” Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jak wskazał, w przyszłym roku może pojawić się problem wraz z sfinansowaniem propozycje i równoczesnym pozostaniem po zgodzie z tzw. regułą wydatkową.

Steinhoff wskazał, że sposób ogłoszenia „piątki” jest nieakceptowalny. – Nie zaakceptowac tak ongis Sejm uchwalił budżet państwa. Jeśli po uchwaleniu stosuje w praktyce się naklady takiej objetosci, to nalezy mieć świadomość konsekwencji, zas one są dość cenne. Program ma wymiar polityczny: mieści się w taktyce kampanii wyborczej. To miara nieodpowiedzialności zbytnio stan państwa obecnych elit politycznych – dodał jak i równiez przypomniał, że w handlu nie ma „darmowych obiadowych”.

– Za wszystko powinno sie płacić – ostrzegł jak i równiez wyliczał, że budżet już płaci m. in. za obniżenie wieku emerytalnego.

– Nie twierdzę, że kazde wydatki są nieracjonalne. Np. program piecset plus był konieczny wraz z względu w tragiczną sytuację demograficzną, ale trzeba ważyć możliwości budżetu państwa. Rozwój PKB w stopniu 5 proc. już się kończy – zastrzegł.

Problem z utrzymaniem naprawde wysokiego postepu, zdaniem Steinhoffa, wynika cos wiecej niz ze spadku europejskiej jak i równiez globalnej koniunktury, ale także z niskiego udziału lokaty prywatnych przy PKB.

Dzierzysz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl