PiS zyskał, a PO straciła przy sondażu popracia

PiS zyskał, a PO straciła przy sondażu popracia
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Platforma Obywatelska uzyskała 45-procentowe poparcie w najnowszym sondażu TNS OBOP na rzecz programu _ Forum _ w TVP Info. Na drugim obszarze znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, na które zadeklarowało oddanie głosu 29 proc. pytanych. Trzeci jest Sojusz Lewicy Demokratycznej z aż 19-procentowym poparciem. *

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, poniżej progu wyborczego byłby koalicjant PO, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z 3-proc. poparciem. W porównaniu z ostatnim sondażem z 10 września Platforma Obywatelska straciła szóstej punktów procentowych (to najsłabszy wynik od czasu 15 lipca), zaś Prawo i Sprawiedliwość odnotowało wzrost o 4 punkty procentowe. Sojusz Lewicy Demokratycznej weseli się mniejszym o jednej punkt procentowy poparciem niż miesiąc temu, natomiast ludowcy zyskali 1-wsza punkt procentowy.

Ankieterzy zapytali też o ugrupowanie Janusza Palikota, dzieki które pragnie głosować 2 proc. badanych. Zaledwie 1 proc. poparcia uzyskała Samoobrona.

Na pytanie, jakimi 3 najważniejszymi rzeczami w trybie pilnym powinien zająć się rząd i parlament, 59 proc. odpowiedziało, że reformą służby zdrowia, 37 proc. ankietowanych opowiedziało się za zmniejszeniem liczby posłów i likwidacją Senatu. Na dalszych pozycjach respondenci wskazywali reformę finansów publicznych, ułatwienia dla przedsiębiorstw, prorodzinną politykę podatkową, reformę KRUS, in vitro, zapoczatkowanie podatku liniowego.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 6-7 października w reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.