PiS: minister Rostowski jak Grek Zorba

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Minister finansów Jacek Rostowski (PO) jest jak Grek Zorba mówiący: „jaka piękna katastrofa” a mianowicie uważają politycy PiS. Zarzucili Rostowskiemu, że zadłużył Polskę na 300 miliardów złotych, a każdego Polaka – na dwadziescia tys. zł.

Politycy PiS odpowiedzieli w czwartek po południu na konferencję prasową NA, która nosiła tytuł: „Koszty programów gospodarczych PiS jak i równiez SLD a mianowicie scenariusz grecki”.

PO podliczyła w czwartek koszty wprowadzenia w życie obietnic wyborczych składanych za posrednictwem PiS jak i równiez SLD. Według PO, naklad pieniezny wybranych sugestii PiS to przynajmniej 23 mld zł rocznie, natomiast SLD – 35 mld zł.

Wyliczenia przedstawił minister finansów Jacek Rostowski. Według nich, koszty gabinetów profilaktycznych w każdej szkole to 3 mld zł, darmowych 10 dni w przedszkolach – dwóch mld zł, umożliwienie samorządom odpisu VAT za doprowadzone do realizacji inwestycje a mianowicie 7, 9 mld zł.

„Dziwię się bardzo, że człowiek, który zadłużył Polskę na 300 miliardów złotych, człowiek, który zadłużył każdego Polaka dzieki ponad 20 tysięcy złotych, także tegoz, który się dopiero rodzi, ma czelność mówić, że duży, liczący się kraj (… ) nie stać na pare miliardów złotych, by zająć się opieką naszych dzieci” – powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.

„Człowiek, który zadłużył Polskę na 300 miliardów złotych, będzie wypominał nam, że chcemy zająć się gabinetami dentystycznymi i lekarskimi po szkole? Człowiek, który zadłużył na dwadziescia tys. zł każdego Naszego rodaka będzie mówił, że nie znajdą się pieniądze, żeby przedszkola były dostępne gwoli rodziców? Dziś minister Rostowski zabawił się w Greka Zorbę jak i równiez powiedział: +jaka piękna katastrofa+” – dodał.

Hofman ocenił, że Rostowski wie, że idzie grecką drogą. Dodał, że w Grecji doszło do kryzysowej sytuacji, ponieważ „politycy ignoranci jak Jacek Rostowski mówili ludziom dzieki użytek wewnętrzny, że caloksztalt jest wlasciwie, podczas gdy po finansach było źle”.

Wiceszefowa PiS Beata Szydło dodała, że ma wrażenie, iż Rostowski nie zaakceptowac przeczytał wraz z zrozumieniem ofert programowych jej partii. „Filozofia ministra Rostowskiego to zadłużać, nie dbać o tychze, którzy tego potrzebują, nie zaakceptowac dawać pieniędzy na rozwój. Pokazujemy dokładnie z czego będą realizowane te zlecenia, które wymienił pan minister” – powiedziała.

Szydło zaznaczyła, że PiS chce przedlozenia nowego systemu podatkowego, co ma przynieść znaczne oszczędności dla budżetu. „W wlasnym systemie podatkowym, który będziemy wprowadzali po przyszłym r., który będzie obowiązywał od momentu 2013 roku kalendarzowego, są gwarantowane przepisy, które m. in. w ustawie o podatku od towarów i usług będą uszczelniały system jak i równiez spowodują, że do budżetu będą wpływały wyższe środki bez podnoszenia podatku” – powiedziała wiceszefowa PiS.

„W pierwszym r. funkcjonowania polskiej ustawy o podatku od momentu towarów jak i równiez usług do budżetu państwa może wpłynąć około 12 miliardów dodatkowo” – dodała Szydło. Poboczne środki – jej zdaniem – przywiedzie m. in. podatek bankowy. (PAP)

tgo/ mok/ gma/