Pierwsza na terytorium polski głęboka stymulacja mózgu przy leczeniu padaczki

Pierwsza na terytorium polski głęboka stymulacja mózgu przy leczeniu padaczki
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w stolicy polski neurochirurdzy przeprowadzają we wtorek pierwszą na terytorium polski operację wszczepienia urządzenia do głębokiej stymulacji mózgu u 35-letniej pacjentki, cierpiącej w lekooporną padaczkę.

Jakim sposobem poinformował Instytut, zabieg, który jest nową szansą gwoli chorych z najcięższym tokiem epilepsji, wykonuje dr n. med. Tomasz Mandat. Zespołem wszystkich specjalistów uczestniczących przy operacji, aplikuje dr n. med. Paweł Nauman, szef Kliniki Neurochirurgii warszawskiego instytutu.

Pacjentka, której wszczepiono stymulator mózgu, cierpiała przed manewrem z powodu ciężkich napadów epilepsji, które zdarzały się chociazby kilka razy w tygodniu. Dzięki wszczepieniu urządzeniu ich ilosc powinna być przynajmniej w duzym stopniu mniejsza. „Głęboka stymulacja mózgu jest bowiem szansą gwoli chorych, u których nie działają medykamenty, a na dodatek nie przyniosła efektów stymulacja nerwu błędnego” – wyjaśnił dr Nauman.

Zabieg polega na zastosowaniu swego rodzaju rozrusznika, precyzyjnie wysyłającego impulsy elektryczne do określonego obszaru mózgu, związanego z danym schorzeniem lub dolegliwością. W przypadku epilepsji takiej neurostymulacji poddawane wydaje sie byc jądro przednie wzgórza.

W trakcie operacji wszczepienia aparatu polscy neurochirurdzy wykorzystali obrazowanie mózgu pacjenta. Owocuje ono zlokalizować miejsce, które ma być stymulowane oraz usytuować cienkie elektrody, którymi doprowadzane są impulsy elektryczne. Są ów lampy połączone wraz z stymulatorem, wszczepianym tuż pod skórą w okolicy klatki piersiowej.

Sposród dotychczasowych badań wynika, że elektrostymulacja powazne zmniejsza częstość napadów, w niniejszym najbardziej ciężkie napady, u dorosłych pacjentów z padaczką oporną w leczenie farmakologiczne. Według dr. Neumana, spośród 300 tys. chorych w Polsce, prawie 30 proc. cierpi na epilepsję lekooporną. W jego mniemaniu, u części z nich głęboka stymulacja mózgu może zmniejszyć liczbę uciążliwych napadów i poprawić jakość życia.

Z doswiadczenia o nazwie SANTE, przeprowadzonego na grupie osób leczonych za pomocą stymulatorów Medtronic wynika, że w ciągu dwóch latek liczba napadów u pacjentów po wszczepieniu stymulatora spadła średnio o 56 proc. U 13 proc. pacjentów przez co w zadnym wypadku 6 miesięcy nie było żadnych napadów. Po roku kalendarzowego pacjenci informowali też, że napady są mniej poważne, choć przed wszczepieniem stymulatora mieli po ciągu miesiąca średnio 18 napadów padaczki.

Głęboka stymulacja mózgu (DBS – Deep Brain Stimulation) była już stosowana w polsce, ale w takich schorzeniach, jak choroba Parkinsona, dystonia, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne a takze przewlekły ból, na który nie pomagają środki przeciwbólowe. W Europie wydaje sie wykorzystywana od czasu 1993 r. Po przy jednym spotkaniu pierwszy zastosowano ją w leczeniu slabosci Parkinsona.

U chorych na epilepsję na wstepie stymulatory mózgu zastosowano po 2010 r. W Polsce po raz glówny podjęła się tego Lecznica Neurochirurgii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w stolicy polski, która wydaje sie byc jednym z w najwiekszym stopniu doświadczonych ośrodków w zakresie neurochirurgii czynnościowej, obejmującej m. in. zabiegi głębokiej stymulacji mózgu.

Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Nauki i Technologii Krajowej w instytucie utworzono Srodek Diagnostyki jak i równiez Leczenia Padaczki Lekoopornej. Według dr. Neumana, dotychczas brak było w Polsce ośrodka faktycznie kompleksowo diagnozującego i leczącego padaczkę lekooporną. W Centrum pacjenci mają dostęp sluzace do nowoczesnych technik leczenia padaczki metodami neurochirurgii klasycznej i czynnościowej.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

zbw/ agt/