Palikot: Szczuka „jedynką” do PE po Bydgoszczy, B. Nowacka – w Miescie lublin

Palikot: Szczuka „jedynką” do PE po Bydgoszczy, B. Nowacka – w Miescie lublin
Category: inne
27 lipca, 2020

Kazimiera Szczuka będzie „jedynką” listy koalicji Europa Oraz Twój Gest w wyborach do PE w Bydgoszczy, a Barbara Nowacka a mianowicie w Lublinie – poinformował w środę szef TR Janusz Palikot. Kandydatki podkreśliły, że ewidencje tej koalicji „zapewniają równość”.

„Prawdziwe, rzeczywiste liderki polityczne jak i równiez społeczne” a mianowicie powiedział Palikot o kandydatkach w czasie rady prasowej. Jakim sposobem przekonywał, bez wysiłku Szczuki i Nowackiej nie byłoby możliwe wybudowanie kiedyś Aliansu Palikota, a dzisiaj koalicji Europy Oraz i Twojego Ruchu „jako partii parytetu i suwaka (czyli naprzemiennego ustawienia dziewczyn i mężczyzn na listach).

Zapewnił, że na listach tej koalicji będzie obowiązywał „pełny równowartosc i pełny suwak”, totez będą to „dokumenty historyczne”. Palikot ocenił, że oznacza to „nową epokę”. Lider TR przekonywał też, że to właśnie Szczuka i Nowacka „mogą powiedzieć stop faszyzacji, która wydaje sie byc największym emblematem patriarchatu po polityce europejskiej”.

Kazimiera Szczuka, działaczka Kongresu Kobiet, feministka podkreśliła, że partia, która zdecydowała się wprowadzić w listach równowartosc i „suwak”, staje się „wyzwaniem i zobowiązaniem” gwoli takich osób jak kobieta, które działały w domenie społecznej. „Musimy wchodzić na te listy, które stwarzają nam szanse, dają równość i uwalniają nas po to lęku poprzednio oparami testosteronu, który ciągle w polskim parlamencie się unosi” – mówiła.

Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem, tłumaczyła, że „nie może już dłużej znosić tego, jak wygląda w tej chwili polska polityka”. Przekonywała, że strategia to nie wydaje sie byc „awantura dwóch panów przy studio, to są realne problemy realnych ludzi, to przedszkole, szkoła, dobra wyksztalcenie, prawa reprodukcyjne, dojazd az do tej szkoły, nauka, rozwój i badania”. Jak dodała, listy koalicji Europa Oraz i TR „zapewniają równość”.

Podczas konferencji jeden sposród dziennikarzy zapytał kandydatki ilu posłów ocenia PE. „Nie jesteśmy w szkole, jeśli pan wydaje sie dobrze ustawiony, to proszę założyć, że my też, nie rozumiem dlaczego pierwszym pytaniem, jakie ma mezczyzna do naszej firmy, jest momentalnie podważanie naszych kompetencji” – odpowiedziała Nowacka. Z do niej opinią zgodziła się Szczuka.

W kwietniu Polacy wybiorą 51 posłów do PE, którzy będą ubiegać się o poslowanie z 13 okręgów wyborczych. W wyborach do PE będzie miał zastosowanie dok kodeksu wyborczego, zgodnie z którym na liście wyborczej ilosc kandydatów kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż trzydziestu pieciu proc. cyfry wszystkich kandydatów na okreslonej liście.

Sekretariat Prezydenta poinformowała PAP, że najbardziej realny termin wyborów do Parlamentu Europejskiego to 25 czerwca. (PAP)

hgt/ mok/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy