Pakistański żołnierz zginął w starciach na granicy w Kaszmirze

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Armia Pakistanu oskarżyła w niedzielę siły indyjskie o naruszenie granicy po spornym Kaszmirze i zabicie pakistańskiego żołnierza podczas ataku na posterunek graniczny. Indie twierdzą, że otworzyły ogień w odwecie za ostrzał, w wyniku którego zniszczono gmach.

W nastepstwie incydentu, az do którego doszło w niedzielę rano, ciężko ranny został też inny pakistański żołnierz – poinformowało pakistańskie wojsko w komunikacie.

Wynika tu, że indyjscy żołnierze przekroczyli granicę dzielącą Kaszmir między obydwa panstwa – zwaną „linią kontroli”, a następnie zaatakowali posterunek Sawan Patra. Pakistańska armia odparła napad i doszło do alternacji ognia a mianowicie dodano po oświadczeniu.

Z kolei rzecznik indyjskiej armii w Kaszmirze pułkownik Brijesh Pandey powiedział, że pakistańskie wojsko rozpoczęło „niczym nie sprowokowany ostrzał” wraz z moździerzy i broni automatycznej. W jego rezultacie na indyjskiej witrynie granicy zniszczony został dom zamieszkany przez cywilów.

„Odpowiedzieliśmy używając tylko broni ręcznej” – podkreślił rzecznik. Pakistański atak określił jako próbę, która „miała ułatwić przenikanie bojowników” w teren spornego Kaszmiru. Indie często zarzucają armii Pakistanu wysyłanie bojowników do kontrolowanej przez Delhi części tegoz górskiego obszaru.

Jednak oskarżenia o incydenty na granicy, których skutkiem jest śmierć żołnierzy, są rzadkością, gdyż w Kaszmirze od dekady utrzymuje się zawieszenie broni między Indiami a Pakistanem – komentuje agencja AP.

Reuters pisze, że incydent może doprowadzić do wzrostu napięcia między tymi panstwami, które posiadają broń jądrową.

Spór na temat Kaszmir trwa między Indiami i Pakistanem od 1947 roku; po to roku doszło do kilku wojen pomiędzy obydwoma panstwami.

W 2003 roku Indie i Pakistan uzgodniły zawieszenie broni na granicy po Kaszmirze, aczkolwiek co jakiś czas dochodzi do sporadycznych strzałów.

Indie zarządzają południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną. W zamieszkanym głównie przez muzułmanów indyjskim Kaszmirze od wiecej niz 20 latek trwa islamistyczna rebelia. Według oficjalnych danych, w do niej wyniku zginęło co najmniej 47 tys. osób. (PAP)

jhp/mok/

12943322 arch.