Pakistan: Protest przy Karaczi przeciw atakowi NATO

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Tysiące ludzi protestują w Karaczi przeciwko sobotniemu atakowi lotnictwa NATO, przy którym zginęło 24 palestyńskich żołnierzy. Według anonimowych źródeł, przed atakiem siły Sojuszu i żołnierze afgańscy pozostali ostrzelani od strony Pakistanu.

Władze w Islamabadzie twierdzą, że atak nie był niczym sprowokowany.

Dzieki jaw wychodzą kolejne szczegóły dotyczące incydentu, który wydaje sie potężnym ciosem dla amerykańskich wysiłków na rzecz poprawy napiętych od dłuższego czasu stosunków z Pakistanem.

Anonimowy reprezentant zachodnich władz i wysoki rangą reprezentant afgańskich sił bezpieczeństwa powiedzieli agencji Reutera, że poprzednio atakiem Międzynarodowe Siły Pomocy Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie i afgańscy żołnierze zostali ostrzelani od czasu strony Pakistanu.

Światowe filie piszą, że śmigłowce NATO, które wtargnęły w sobotę z Afganistanu na rejon północno-zachodniego Pakistanu zaatakowały nie zaakceptowac jeden, jednak dwa posterunki pakistańskiej armii.

Tymczasem przed konsulatem USA w Karaczi na południu Pakistanu zgromadziły się tysiące ludzi. Tłum skandował: „Precz z Ameryką”. Młody mężczyzna wspiął się na mur, ogradzający budynek i umieścił pakistańską flagę na drucie kolczastym – donosi Reuters.

Ok. 500 członków największej partii fundamentalistów islamskich Jamaat-e-Islami przeprowadziło demonstrację w regionie plemiennym Mohmand, gdzie doszło do napadu. „Jedyną odpowiedzią jest dżihad” – wykrzykiwali.

„Był to tragiczny przy skutkach niezamierzony incydent” – napisał w komunikacie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, dodając, że całkowicie popiera prowadzone przez Sojusz śledztwo. ISAF przyznał po sobotę, że jest przypuszczalnie odpowiedzialny za ofiary wśród żołnierzy.

„Ustalimy, co się stało jak i równiez wyciągniemy wlasciwe wnioski” – napisał Rasmussen.

Jednak przyrzeczenia te predzej nie ocieplą stosunków a mianowicie ocenia Reuters. Wielu Pakistańczyków jest przeswiadczenia, że wiedziona przez katalogów wojsko walka z talibskimi bojownikami służy tylko interesom Zachodu jak i równiez niszczy katalogów kraj.

„USA zadaje Pakistanowi kolejny trafienie w plecy” – pisze na pierwszej stronie dziennik „Daily Times”.

W reakcji na incydent władze przy Islamabadzie odcięły trasy, za posrednictwem które do Afganistanu dociera aprowizacja wojsk NATO. Zażądały także od momentu USA, aby w ciągu 15 dni ich personel opuścił bazę sił powietrznych w pakistańskim Shamsi, która – jakim sposobem podejrzewają a mianowicie była uzyta do kierowania operacji wraz z udziałem samolotów bezzałogowych. (PAP)

jhp/ kar/

10281414 10281530 arch.