PAIiIZ: Lokalne firmy musza poważnie zainteresować się Meksykiem

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Potencjał gospodarczy Meksyku jest bardzo duży, zatem polskie przedsiebiorstwa powinny poważnie zainteresować się robieniem interesów w tym kraju – mówili uczestnicy seminarium nt. możliwości współpracy wraz z Meksykiem, zorganizowanego przez PAIiIZ.

Jakim sposobem podkreślił kierownik Polskiej Firm Informacji i Inwestycji Obcych (PAIiIZ) Sławomir Majman, łączna kwota zagranicznych inwestycji w Meksyku wyniosła do 2011 r. 327 mld dol., co – według faceta – znaczy, że wspólnicy zagraniczni odkryli Meksyk w charakterze kraj opłacalnych inwestycji.

Po Meksyku funkcjonuje ponad dwadziescia firm wraz z kapitałem naszym. Nasze inwestycje to zaledwie 0, piec mln dol., ale kalkulujemy, że poselstwo gospodarcza, która udaje się do Meksyku na przełomie września i października, będzie elementem tego przełomu a mianowicie dodał Majman.

Misją pokieruje wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach. Jak podkreślała, polityka wspierania podmiotów gospodarczych przez MSZ kładzie duży nacisk na Amerykę Południową. Dodała, że MSZ otrzymało wiele sygnałów od momentu firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy czy wręcz inwestycjami po tamtym regionie. „Naszym celem jest naprawde prowadzić politykę zagraniczną, aby korzystały w serwisie polskie przedsiębiorstwa” – podkreśliła Stelmach.

Wiceminister wyjaśniła, że jednym z tematów polskiej misji będą kwestie energetyczne. „Polska w Europie wydaje sie najbardziej zaawansowana w wyszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego, a Meksyk ma ogromne jego zasoby i pewne doświadczenia. Na temat korzyściach płynących z tegoz zjawiska zechcemy rozmawiać, ale w obecności firm sektora energetycznego zarówno z Lokalny, jak i Meksyku, bo wydaje sie byc wiele obszarów potencjalnej współpracy” – zaznaczyła.

Ambasador Meksyku w Polsce Ricardo Villanueva Hallal zapewniał, że jego kraj to pewne miejsce gwoli inwestowania jak i równiez dla interesu, także polskiego. W jego ocenie Polska gospodarka posiada silne istoty i możliwości eksportu różnych własnych inzynierii, natomiast Meksyk ma wysoki potencjał wytwórczy.

„80 proc. naszego eksportu to artykuły przemysłowe, wiecej niz 60 proc. PKB generuje handel. Dzięki porozumieniom o wolnym gospodarki Meksyk dzierzy dostęp az do najważniejszych światowych rynków zbytu” – podkreślił.

Z kolei Erwin Feldhause wraz z rządowej filii ProMexico a mianowicie odpowiednika PAIiIZ – wymieniał zalety Meksyku, który dzięki 12 układom o wolnym handlu z ponad 40 państwami dzierzy swobodny dostęp do najważniejszych rynków świata.

„Meksyk – po Krajach i Kanadzie – wydaje sie trzecim po kolejności krajem co do wartości importu przy USA. Po 2010 r. był 11. gospodarką świata; do 2050 r. prognozuje się średni wzrost PKB w wysokości 4 proc. rocznie, wtedy też Meksyk miałby awansować w rankingu największych gospodarek na 4 miejsce. Ma też dobrą strukturę demograficzną, w przeciwieństwie do krajów borykających się ze starzeniem społeczeństw” a mianowicie podkreślał Feldhause.

Zaznaczył, że Meksyk przy dużej części eksportuje produkty wysoko zaprogramowane; znajduje się w grupie krajów o najwyższym wskaźniku ECI (Economy Complexity Index), który mówi o poziomie zdolnosci i użyciu jej do generowania towaru narodowego. W grupie tej znajdują się też: USA, UE, Japonia, Singapur, Izrael, natomiast Chiny są w grupie na temat niższym ECI.

Feldhause podkreślił, że Meksyk jest dziesiątym producentem samochodów na świecie, piątym eksporterem i największym dostawcą samochodów na zbyt USA. Dodał, że przy ciągu minionych 10 czasów Meksyk stał się największym na świecie adresatem inwestycji zagranicznych przy sektorze lotniczym. W kraju powstają części az do samolotów wielu producentów, natomiast o strukturze fabryki samolotów myśli brazylijski Embraer.

Feldhause zwrócił też uwagę na zalety branzy wewnętrznego a mianowicie meksykańskie domy wydają dużo na konsumpcję – przeciętnie 5, piec tys. dol. rocznie, podczas gdy w Brazylii czy Rosji wskaźnik ten wynosi w porzadku. 3 tys. dol. (PAP)

wkr/ pad/ mow/