Opole: Nowi Ambasadorowie Stolicy Polskiej Piesni

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Dziennikarze muzyczni Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk zostali uhonorowani tytułami Ambasadorów Stolicy Polskiej Piosenki. Uchwałę w tejze sprawie podjęli w czwartek radni Opola.

Ambasador Stolicy Krajowej Piosenki to tytuł tytularny, forma uznania dla dokonań artystów i znanych osób, które swymi wlasnymi działaniami promują Opole jak Stolicę Polskiej Piosenki, lecz też ofert i podnoszenia prestiżu metropolie.

Na pomysł uhonorowania tytułem Szabłowskiej jak i równiez Szewczyka – dziennikarzy muzycznych od lat związanych w Polskim Radiem i twórców metrów. in. znanego i lubianego programu telewizyjnego „Wideoteka dorosłego człowieka” – wpadł prezydent Opola Ryszard Zembaczyński(PO).

Radny klubu Platformy Obywatelskiej (PO) Szymon Ogłaza i członek kapituły przyznającej wyróżnienie stwierdził, że nie było żadnych wątpliwości odnosnie do zasadności nadania tytułów. „Oboje – pani Szabłowska jak i równiez pan Szewczyk – od lat promują po swoich programach i festiwal opolski i samo miasto. Naszymi ambasadorami są więc nieformalnie od momentu lat” a mianowicie powiedział.

Naczelnik wydziału kultury w Urzędzie Miasta Opola Dorota Michniewicz podkreśliła też w rozmowie z PAP, że oboje utytułowani niejednokrotnie już służyli miastu bezinteresowną pomocą obok organizacji imprez czy wydarzeń muzycznych i kulturalnych związanych z Opolem.

Wątpliwości co do nadania ambasadorskich tytułów nie zaakceptowac mieli też radni metropolie z klubów opozycyjnych a mianowicie Michał Nowak z Solidarnej Polski jak i równiez Violetta Porowska z PiS. „Oboje uhonorowani kochają muzykę, często jak i równiez dobrze mówią o Opolu, wracają az do naszych festiwali” – argumentowała Porowska.

Radny SLD Piotr Mielec podkreślił, że również nie ma zastrzeżeń, co do nadania tytułu Szabłowskiej i Szewczykowi. Zaznaczył jednakze, że miasteczko powinno opracować koncepcję wykorzystania tego tytułu i współpracy z ludzmi, którym został on już nadany.

Maria Szabłowska po rozmowie z PAP przy czwartek powiedziała, że bardzo ją cieszy przyznany tytuł. „Nigdy nie myślałam, że zostanę ambasadorem” – żartowała. – „Ale, że ma to być tytuł ambasadora polskiej piesni, to przyjmę go sposród największą radością. Uważam poniekad, że się do tego nadaję, bo polską piosenkę lubię i cenię” – uznała. Dziennikarka zapewniła, że „nie ustanie po wysiłkach reklamowania polskiej piesni i do niej stolicy”.

Gdy odbędzie się oficjalne wręczenie i przy sposobnosci spotkanie wraz z mieszkańcami Opola – wciaz nie wiadomo. Według Szabłowskiej okazją do tego może być wizyta obojga świeżo mianowanych ambasadorów w Opolu związana sposród planowanym za posrednictwem nich wcześniej spotkaniem promocyjnym książki „Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll jak i równiez inne nałogi”. „Miałoby się ono odbyć w końcówce października” – dodała Szabłowska.

Dotychczas miasteczko Opole przyznało trzy tytuły Ambasadora Metropolii Polskiej Piosenki. Otrzymali halasuje Kayah, Edyta Górniak jak i równiez Michał Bajor. Na czwartkowej sesji opolscy radni przegłosowali także uchwały nadające tytuły Zasłużonych Mieszkancówrezydentów Miasta Opola dla byłego rektora Politechniki Opolskiej prof. Jerzego Skubisa oraz proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Mariana Niemca. (PAP) kat/ abe/