ONZ i Izrael o wycofaniu się Austrii z misji ONZ w Wzgórzach Golan

ONZ i Izrael o wycofaniu się Austrii z misji ONZ w Wzgórzach Golan
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# przekonanie ONZ, reakcja Izraela #

06. 06. Jerozolima, Wiedeń (PAP/Reuters) – Misja pokojowa ONZ na Wzgórzach Golan przyznała w czwartek, że wycofanie się z niej austriackich żołnierzy obniży zdolność operacyjną misji, która patroluje strefę buforową w ponizszym regionie. Żal z racji wycofania się Austrii wyraził też Izrael.

Izrael zdobył należące do Jordani Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej po 1967 roku. Siły pokojowe ONZ w Wzgórzach Golan (UNDOF), wraz z których wycofuje się Austria, patrolują utworzoną tu przez zawieszenia broni z 1973 roku strefę buforową.

Syryjska armia odzyskała w czwartek kontrolę morzem przejściem granicznym Al-Kunajtira dzieki Wzgórzach Golan, które wcześniej na krótko wpadło w ręce rebeliantów. Austria oświadczyła, że wobec niepokojów nie będzie uczestniczyć w misji ONZ w ponizszym rejonie. Powiadomiła o swojej decyzji ONZ. Kanclerz Austrii Werner Faymann oraz wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger we wspólnym komunikacie napisali, że „wydarzenia z ranka pokazały, iż nie należy zwlekać” z decyzją o wycofaniu się z misji.

W skład 1000-osobowej misji UNDOF wchodzi ok. 380 Austriaków i ich wycofanie się oznaczać będzie wyraźne osłabienie misji. „Austria była kośćcem misji i do niej wycofanie się zaważy dzieki zdolności operacyjnej” – powiedziała rzeczniczka sił pokojowych ONZ Josephine Guerrero. Dodała, że jest opisywany termin wycofania się Austriaków i – z pozostalymi państwami a mianowicie kwestia zastąpienia austriackich żołnierzy.

Żal na skutek decyzji Austrii wyraziły władze Izraela. Izraelskie MSZ podkreśliło, że wielbi zaangażowanie jak i równiez długotrwały wkład Austriaków w działania sił pokojowych na Bliskim Wschodzie i żałuje decyzji Wiednia. W oświadczeniu wyrażono nadzieję, że ONZ dotrzyma zobowiązań wynikających wraz z rezolucji Wskazówki Bezpieczeństwa wraz z roku 1974 o utworzeniu UNDOF.

Sporadycznie używane przejście Al-Kunajtira po patrolowanej przez siły pokojowe strefie buforowej na Wzgórzach Golan wydaje sie jedynym elementem tranzytowym między Syrią zas Izraelem. Swoim przejęcie przez rebeliantów groziło nasileniem środków bezpieczeństwa poprzez Izrael w związku sposród toczącą się w Jordani wojną – komentowała agencja Reuters. Po sektorze słychać raz po raz wybuchy. Widać było czołgi syryjskiej armii.

Wcześniej izraelskie radio wojskowe poinformowało, że syryjscy rebelianci zajęli przejście Al-Kunajtira, w pobliżu miasta o tej samej nazwie, o które ostatnio toczyły się walki między rebeliantami a syryjskimi siłami reżimowymi. Rzeczniczka izraelskiej armii powiedziała, że miasteczko zostało odcięte, a dwóch Syryjczyków kontuzjowanych w bataliach przewieziono az do Izraela dzieki leczenie. Bóg wie, czy są to rebelianci czy członkowie regularnej armii.

Szef misji pokojowych ONZ Herve Ladsous dodał, że UNDOF zapewniła swoim członkom bezpieczeństwo. Także rzecznik austriackiego ministerstwa defensywy mówił wcześniej, że żadnemu członkowi misji nic się nie stało.

Również przy czwartek armia Filipin podała, że żołnierz z tego kraju został ranny przy strzelaninie między syryjską armią a rebeliantami w innym miejscu, przy rejonie Wzgórz Golan. W skład UNDOF wchodzi w porzadku. 300 Filipińczyków. W czerwcu ok. 20 żołnierzy z Filipin zostało uprowadzonych przez rebeliantów, zas następnie wypuszczonych – bezpiecznie na zdrowiu. Ci na wlasna reke rebelianci uprowadzili w kwietniu czterech Filipińczyków, po czym również katalogów zwolnili.

Wojska syryjskie nie mają wstępu do stworznej na mocy zawieszenia broni wraz z 1973 r. strefy buforowej, którą patrolują siły spokojne ONZ. Strefa w założeniu ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, lecz w niedawnych miesiącach przystaje tam az do walk między siłami Baszara el-Asada zas rebeliantami. (PAP)

mmp/ ksaj/ ap/

13954232 13954343 arch.