Łódź: Nastepnych 800 funkcjonariuszy przeszło kursu pomocy przedmedycznej

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Kolejnych 800 funkcjonariuszy służb mundurowych, głównie łódzkich policjantów, zostało przeszkolonych w zakresie przechodzenia pierwszej pomocy i rozpoznawania osób będących pod spodem wpływem narkotyków w ramach II edycji pomyslu „Pierwsza wsparcie – to łatwe”. *

Przy dwóch dotychczasowych edycjach projektu przeszkolonych zostało w sumie 2300 osób, w niniejszym 2150 funkcjonariuszy policji. To zdecydowana większość policjantów wraz z wydziału prewencji i aliansu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

W środę odbyło się ostatnie sposród 99 bezpłatnych szkoleń zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat w zakresie projektu „Pierwsza pomoc a mianowicie to łatwe”. Jest on realizowany ze środków unijnych przez Srodku Bezpieczeństwa Obrotu Drogowego (CBRD) w Łodzi – powiedział PAP koordynator projektu Tomasz Zagajewski wraz z CBRD po Łodzi.

Celem projektu wydaje sie podniesienie kwalifikacji pracowników służb mundurowych. Policjanci, rozpoczynając służbę podczas kursu podstawowego, mają 40 godzin zajęć ze wsparcia przedmedycznej, jednak mimo to, nie zawsze potrafią udzielić pierwszej pomocy.

Podczas szkolenia funkcjonariusze przeszli glówny i rozszerzony kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. „Funkcjonariusze uczyli się wiele, łącznie z użytkowaniem defibrylatora automatycznego. Odrebnym elementem szkolenia jest udzielnie pierwszej pomocy tuz przy urazach m. in. powstałych w incydentach komunikacyjnych” – powiedział Zagajewski.

Policjanci uczyli się także tzw. bezprzyrządowych metod rozpoznawania osób będących pod wpływem narkotyków jak i równiez innych środków psychoaktywnych tj. dopalaczy. „To zajęcia, które pokazują funkcjonariuszom jak rozpoznać osobę, która może być pod wpływem narkotyków badz dopalaczy na to, żeby taką osobę poddać dalszym testom. Zwykle testy narkotykowe są bardzo drogie jak i równiez czasami nie ma koniecznosci pierwotnego używania” – dodał.

Według twórców pomyslu pod względem zakresu a takze charakteru szkoleń jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Trwają prace morzem przygotowaniem nastepnych edycji, ponieważ – jak podkreślają organizatorzy – ciekawosc szkoleniami jest bardzo duże.

Nie jest wykluczone, że będą one urzadzane też w innych regionach Polski – na Śląsku i Mazowszu. „Ten projekt jest finansowany z funduszy europejskich, calosc zależy od czasu możliwości pozyskania tych środków, ale dzialamy na takimi dwoma regionami” – zaznaczył Zagajewski.

Łódzki projekt o wartości niemalze miliona złotych był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Aplikacji Operacyjnego Kapitał Ludzki. (PAP)

szu/ bno/