Nobliści już w Sztokholmie, podpisali krzesła w kawiarni

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Nim w sobotę tegoroczni laureaci Nagrody Nobla odbiorą przy sztokholmskiej filharmonii z rąk króla Szwecji medale i dyplomy, uczestniczą w przygotowanym dla nich programie. Nobliści we wtorek odwiedzili Muzeum Noblowskie, gdzie w kawiarni podpisali krzesła.

Po Muzeum Noblowskim goście zwiedzili wystawę stałą poświęconą fundatorowi nagrody Alfredowi Noblowi oraz otwartą w tym roku ekspozycję czasową o życiu i robocie Marii Skłodowskiej-Curie. Noblistom towarzyszyły całe rodziny, dzieci, co wiecej wnuki, które bawiły się w części przeznaczonej gwoli najmłodszych.

Naukowcy obejrzeli kino o historii Nagrody Nobla, a także dowiedzieli się, jak mają zachowywać się podczas sobotniej uroczystości wręczenie nagród.

„W naszym muzeum tegoroczni nobliści mieli okazję po jednego razu pierwszy spotkać się jak i równiez poznać. Wizyta miała charakter prywatny jak i równiez nieformalny. Po ten sposób tradycyjnie laureaci rozpoczęli tydzień, podczas którego wygłoszą wykłady, będą spotykać się wraz z studentami jak i równiez publicznością” a mianowicie powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Noblowskiego Perina Stjernloef.

Polski do Sztokholmu przyjechało ośmioro laureatów Nagrody Nobla. Zmarłego laureata Nobla w dziedzinie medycyny Ralpha Steinmana reprezentuje żona Claudia, z kolei mieszkający po stolicy Szwecji laureat literackiego Nobla, Tomas Transtroemer z powodu niepełnosprawności uczestniczy w Tygodniu Noblowskim w ograniczonym zakresie. Pomimo tego w środę będzie gościem wieczoru poświęconego swojej twórczości i zebranie to zastąpi tradycyjny wykład laureata. Poeta zapowiedział, że w połowie grudnia odwiedzi jedną wraz z szkół przy emigranckiej dzielnicy Rinkeby.

W sobotę jedenascie grudnia, przy dniu urodzin fundatora rekompensaty, w sztokholmskiej filharmonii laureaci odbiorą wraz z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale i dyplomy, a wieczorem będą bawić się na przyjęciu w Ratuszu. W poniedziałek odwiedzą siedzibę Fundacji Noblowskiej, gdzie wraz z prawnikami omówią szczegóły dotyczące przekazania wykladzinom nagród pieniężnych.

Oddzielny program dla 3 tegorocznych laureatek pokojowej Rekompensaty Nobla, Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee oraz Tawakkol Karman, został tradycyjnie przygotowany w Oslo, gdzie również w sobotę zostaną wręczone nagrody. W stolicy Norwegii zostanie wydany również bankiet na ich cześć.

Fundacja Noblowska poinformowała, że wydatek organizacji uroczystości w obu miastach wyniesie w sumie około 20 mln koron szwedzkich (2, 2 mln euro). Fundacja Noblowska poinformowała, że trudna pozycja ekonomiczna na świecie nie będzie miała wpływu na ich obreb.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ dmi/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy