Nieruchomości w Londynie mogą być pralnią pieniędzy

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

Do takiego wniosku doszedł_ Financial Times _ po ustaleniu, że ponad 150 mld euro zainwestowanych w niniejszym sektorze przy Wielkiej Brytanii przelano z rajów podatkowych.

Wykrycie to, wynikające z analizy akt własności ziemi, okresla, że prawie dwie 3 z 91 248 spólek zagranicznych posiadających nieruchomości przy Anglii i Walii rozporzadza nieruchomościami w obrębie Wielkiego Londynu.

Takowa sama wydaje sie tylko proporcja firm, będących własnością struktur zarejestrowanych przy rajach podatkowych za granicą, w tym za granica Dziewiczych i na Wyspach Normandzkich (Jersey, Guernsey) – precyzuje brytyjski dziennik gospodarczy.

Gwałtowny wzrost wartosci, częściowo wywołany przez inwestorów zagranicznych, którzy postrzegają nieruchomości w Wielkiej Brytanii jako bezpieczną inwestycję gwoli swoich oszczędności, wywołał w ostatnich miesiącach obawy zanim powstaniem bańki w nieruchomościach.

Ceny nieruchomości w Londynie wzrosły po ciągu roku kalendarzowego o 26 proc., kiedy w całym kraju spadły o jedenascie, 5 proc. – podało w lipcu brytyjskie towarzystwo budowlane Nationwide, największa instytucja finansowa tego rodzaju w Wielkiej Brytanii. Natomiast wzgledem czasów z chwili kryzysu koszty były wyższe o 30 proc. jak i równiez rosły najszybciej od 1987 roku.

Po Londynie, w którym miejscu średnia cena mieszkania to 480 tys. funtów (590 tys. euro), 70 proc. nowo budowanych w srodek mieszkań sprzedano cudzoziemcom, przy czym połowa ludzi nieruchomości to apartamenty, których ceny według firmy Savils przekraczają milion funtów. Według Nationwide tuz przy obecnym rytmie wzrostu wartosci za sześć lat przeciętna cena apartamentu mieszkalnego wyniesie wiecej niz 830 tys. funtów.

Zeby ostudzić euforia cudzoziemców, który może doprowadzić do przekształcenia rezydencji przy ziejące pustką inwestycje, brytyjski minister finansów George Osborne zapowiedział wprowadzenie od 04 2015 roku kalendarzowego podatku od zysków kapitałowych dla nierezydentów.

Prasa brytyjska zwraca też uwagę, że coraz większa liczba Londyńczyków kupuje nieruchomości za miastem, korzystając sposród różnicy wartosci. Londyńczycy nabyli do czerwca tego roku o 75 proc. więcej nieruchomości pomijajac stolicą niż rok wcześniej – oceniła agencja nieruchomości Hamptons International Ltd. Pierwotnego liczba wyniosła 44 tys., a łączna wartość a mianowicie 15 mld funtów. To najwyższe wartości od 2008 roku.