Niemiecki polityk potrzebuje zniesienia sankcji na Rosję. Media piszą wprost: „Skandal”

Niemiecki polityk potrzebuje zniesienia sankcji na Rosję. Media piszą wprost: „Skandal”
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Gabriel od czasu dłuższego czasu daje o sobie znać za pomocą inicjatyw zmierzających do zmiękczenia zachodnich sankcji wobec Rosji – pisze autor komentarza Richard Herzinger. Szef niemieckiej dyplomacji opowiada się zbyt stopniowym znoszeniem restrykcji, w charakterze nagrody za nawet małe kompromisy, bez czekania w całkowitą realizację zobowiązań wynikających z porozumienia mińskiego a mianowicie wyjaśnia komentator.

Gabriel – zaznacza Herzinger – stale relatywizował wspólne zachodnie stanowisko będące odpowiedzią na agresywną politykę Kremla. „Obecnie minister sprawia jednakze wrażenie, niby otwarcie chciał przejść w stronę rosyjskiego agresora” a mianowicie podkreśla gryzipiórek „Die Welt”.

Gabriel staje się „bezkrytyczną tubą” propagandowego manewru prezydenta Rosji Władimira Putina, którego celem wydaje sie byc „destabilizacja i rozczłonkowanie” Ukrainy – ostrzega Herzinger. Jak wyjaśnia, kierownik niemieckiej dyplomacji chce nagrodzić „zatrutą propozycję” Putina dotyczącą misji ONZ na zachodniej Ukrainie.

Rzekoma gotowość mocarstwa, które okupuje obce terytorium, by „na razie nie strzelać az do napadniętych”, miałaby zgodnie z logiką Gabriela wystarczyć, by przywrócić „normalizację” w relacjach wraz z tym państwem – pisze komentator.

*Majątek Władimira Putina. Oficjalnie zarabia 153 tys. dolarów na rok *

Jego zdaniem oferta Putina, by rozmieścić siły ONZ w linii rozgraniczającej wojska rządowe od separatystów, zmierza sluzace do międzynarodowego uznania rosyjskiej okupacji ukraińskiego terenie.

Herzinger pisze, że zamyslem Putina wydaje sie zepchnięcie Ukrainy, za pomocą propozycji nie zaakceptowac do przyjęcia, do defensywy i obarczenie jej po ten sposób odpowiedzialnością za kryzys.

Sprawozdawca radiowy zwraca uwagę, że po końcowej fazie kampanii wyborczej politycy „prześcigają się przy podlizywaniu się do Kremla”. Przypomina niedawną wypowiedź szefa FDP Christiana Lindnera, by traktować aneksję Krymu jak „trwałe prowizorium”.

Herzinger pisze, że postanowienie Gerharda Schroedera o przyjęciu stanowiska w rosyjskim koncernie państwowym (Rosniefcie) „obniżyła barierę wstydu” w relacjach wraz z rosyjską dyktaturą.

Komentator wyraża na zakończenie pogląd, że kanclerz Angela Merkel musi zdymisjonować Gabriela, „wykazując przy ten sposób na krótko przed wyborami siłę i determinację”.

Z Berlina Jacek Lepiarz