Niemieccy Romowie i Sinti doczekali się pomnika ofiar nazizmu

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Na 20 latach starań pomnik upamiętniający pół miliona ofiar nazizmu wśród narodowości Romów i Sinti zostanie odsłonięty w środę w Berlinie. Romowie mają nadzieję, że nie tylko przypomni on straszną historię, lecz będzie przestrogą przed współczesnym rasizmem.

„Jesteśmy pewni, że odsłonięcie pomnika po Niemczech będzie również sygnałem dla Swiata i całego świata, że ludobójstwo popełnione na piecset tysiącach Romów i Sinti w okupowanej przez nazistów Europie nie było tylko dodatkiem do zagłady Żydów, ale miało całkiem odrębny wymiar. 2-ie trzecie niemieckich Romów i Sinti padło ofiarą tegoz ludobójstwa” – powiedział zagranicznym dziennikarzom przy Berlinie przewodniczący Centralnej Rady Romów i Sinti przy Niemczech Romani Rose.

Dodał, że pomnik nie ma służyć temu, aby za czyny sprawców zbrodni obwiniać ich wnuki jak i równiez prawnuki. „Republika Federalna Niemiec bierze dzieki siebie odpowiedzialność wobec wlasnej mniejszości, zeby wymierzony po nas rasizm potępiać podobnie ostro, jakim sposobem przejawy antysemityzmu” – podkreślił.

Pomnik zaprojektowany przez izraelskiego artystę Daniego Karavana dzieje na polanie tuż obok siedziby germanskiego parlamentu. Pośrodku okrągłego blizej nieokreslonego zbiornika odnajduje się wyłaniający się wraz z wody kamień, który każdego dnia posiada być przyozdobiony świeżą różą, symbolizującą życie. Na tablicy wyryto wiersz „Auschwitz” Santino Spinellego i ważne daty i cytaty związane wraz z ludobójstwem Sinti i Romów oraz uznaniem tej zbrodni przez władze współczesnych Niemiec.

Decyzję na temat postawieniu pomnika niemiecki rząd podjął już 20 lat temu, ale budowa rozpoczęła się przed chwila w 2009 r. jak i równiez kosztowała dwa, 8 mln euro. Przy szybkiej realizacji planów przeszkodziły spory m. in. o treść napisu na monumencie czy na temat dopuszczalność porównania ludobójstwa na Romach i Sinti sposród Holokaustem, zas także niesnaski między projektantem pomnika zas wykonawcą, władzami Berlina.

Jak przypomniał Romani Rose, dopiero w 1982 r. ówczesny kanclerz RFN Helmut Schmidt uznał zbrodnię ludobójstwa popełnioną ze względów rasowych dzieki narodowości Sinti i Romów. Wcześniej 10 działaczy strukturze romskich, w niniejszym Rose, przeprowadziło w Dachau strajk głodowy, domagając się uznania zbrodni przez władze niemieckie. „Mamy nadzieję, że ten pomnik będzie też pewnym zadośćuczynieniem dla ofiar, które za posrednictwem wiele czasów musiały tylko poradzić osobiscie ze wlasnym cierpieniem jak i równiez czuły się zapomniane” a mianowicie dodał.

Centralna Rada Sinti i Romów w Niemczech ma nadzieję, że berliński pomnik będzie przypominać o nauce, jaka płynie z tragicznej historii: że prawa człowieka i uprawnienia mniejszości narodowych wymagają ciągłej troski. Jak ocenił Rose, również współcześnie z Romów robi się kozły ofiarne. „Jesteśmy odpowiedzialni za bezrobocie, za kłopoty gospodarcze w Europie, za przestępczość… Ten rasizm nie jest niczym nowym, wiemy to już z historii. To przerażające – powiedział. – To, czego jesteśmy świadkami, wymierzone jest po demokrację, a zatem przy całe stosowane przez nas społeczeństwa”.

W jego mniemaniu kraje wschodniej Europy „nigdy nie rozliczyły się w własną odpowiedzialnością” historyczną. „To jest przyczyną rasizmu, nienawiści rasowej jak i równiez antysemityzmu po tych krajach” – powiedział Rose. Według niego od upadku żelaznej kurtyny w Czechach zginęło 19 Romów, a dzieki Węgrzech a mianowicie 11. „Także w innych krajach, jakim sposobem Rumunia czy Słowacja, prawie codziennie dochodzi do aktów przemocy (przeciw Romom). Przeraża też populizm, który doswiadczamy na Zachodzie, we Francji czy Włoszech” – dodał.

Niemieccy Romowie liczą na tek krok, że Republika federalna niemiec, jako panstwo o ważnej pozycji w Europie, będą wywierać presję w te kraje, w których dochodzi az do dyskryminacji Romów.

W uroczystym odsłonięciu pomnika w środę wezmą udział kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent RFN Joachim Gauck, jak również około 100 ocalałych z zagłady Romów jak i równiez Sinti.

Wraz z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/