Niemcy: Merkel ostrzega przed krytyką napadu w Kunduzie

Niemcy: Merkel ostrzega przed krytyką napadu w Kunduzie
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała we wtorek wyjaśnienie wszystkich okoliczności piątkowego napadu lotniczego NATO w Kunduzie, na północy Afganistanu, po którym zginęli również cywile. Dodała jednakze, że „wyprasza sobie” przedwczesną krytykę działań Bundeswehry, która zleciła piątkową akcję.

„Każdy niewinny człowiek, który zginie po Afganistanie to o konkretnego za dużo. Opłakujemy każdą ofiarę. Każdy niewinnie ranny to o jednego za dużo. Współczujemy im i ich rodzinom” – oświadczyła Merkel, która przedstawiła po parlamencie informację rządu na temat piątkowej akcji w Kunduzie.

Zastrzegła, że informacje odnosnie liczby ofiar oraz tegoz, czy byli wśród nich cywile, nadal są rozbiezne. Zaznaczyła równocześnie, że głęboko ubolewa nad tym, jeśli niewinni osoby zostali ranni albo zginęli także wskutek niemieckich działań w Afganistanie.

„Wyczerpujące wyjaśnienie piątkowego zajścia i jego konsekwencji wydaje sie dla mnie i dla całego rządu federalnego oczywistym nakazem” – powiedziała. Podkreśliła, że nie chodzi o to, by przedstawić coś w lepszym świetle, ale – jak dodała – nie zaakceptowac zaakceptuje „przedwcześnie formułowanych sądów”.

„Wypraszam to sobie” – oświadczyła Merkel, dodając, że chodzi o oceny wyrażane „zarówno w polsce, jak i zagranicą”.

W nocy wraz z czwartku w piątek wezwany przez niemieckie wojsko amerykański myśliwiec F-15E zbombardował przy okolicy Kunduzu na północy Afganistanu 2 uprowadzone za posrednictwem talibów cysterny z benzyną, przeznaczoną gwoli sił ISAF.

Początkowo Bundeswehra informowała, że w wyniku dzialaniu zginęło 56 talibskich rebeliantów, chociaż miejscowe władze twierdziły, że liczba ofiar wydaje sie znacznie większa i ucierpiała również ludność cywilna. We wtorek ISAF wydał oświadczenie, że przy ataku „oprócz talibów zginęli bądź zostali ranni cywile”. Okoliczności dzialaniu bada zespół dochodzeniowy sił ISAF.

Bombardowanie skrytykowały niektóre kraje europejskie, w tym Republika francuska i przewodnicząca UE Szwecja, nie czekając na rezultaty dochodzenia. Jednocześnie zaangażowanie sił Bundeswehry przy Afganistanie stało się tematem kampanii poprzednio wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Merkel broniła również celowości misji NATO w Afganistanie oraz udziału w pani a Niemiec. Jak zaznaczyła, „Afgańczycy nie chcą być pozostawieni sami przy walce przeciwko talibom”.

Przypomniała także na temat okolicznościach decyzji o międzynarodowej interwencji w Afganistanie. „W piątek minie ósma rocznica zamachów sposród 11 września 2001 r. (… ) Również Republika federalna niemiec są w wizjerze terrorystów – zauważyła. – Nie zaakceptowac wolno mylić przyczyn i skutków. Misja w Afganistanie była nasza reakcją dzieki terror, który miał w tym miejscu swój początek, a nie zaakceptowac odwrotnie”.

Zdaniem Merkel wciaz w tym roku należy uzgodnić sposród nowo wybieranym prezydentem Afganistanu szczegóły dotyczące przejmowania skutkiem tego państwo odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Do tego Niemcy, Francja i Ogromna Brytania zaproponowały zwołanie międzynarodowej konferencji. „Chodzi o osiaganie uzgodnionej dzieki płaszczyźnie międzynarodowej strategii przekazywania odpowiedzialności” – wyjaśniała.

Także szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier ocenił, że konieczne jest „uzgodnienie jasnej” strony dotyczącej kontynuacji misji ISAF i przejmowania przez Afgańczyków odpowiedzialności zbytnio bezpieczeństwo jak i równiez odbudowę. Odrzucił żądania wycofania niemiecki sił z Afganistanu, formułowane głównie przez populistyczna partię Lewica. „Nie możemy po prostu bezmyślnie się wycofać. To nieodpowiedzialność” – dodał.

Opozycyjna wsad Zielonych ostro zaatakowała natomiast ministra obrony Niemiec Franza Josefa Junga, zarzucając mu kłamstwo w sprawie cywilnych ofiar ataku lotniczego w Kunduzie. „Minister defensywy stał się ciężarem gwoli niemieckiej polityki w sprawie Afganistanu” – oświadczył wiceprzewodniczący frakcji Zielonych Juergen Trittin.

Jung i podległy mu resort przez kilka dni wedlug piątkowej akcji utrzymywali, że ludność cywilna nie ucierpiała. Dopiero w poniedziałek minister po przy jednym spotkaniu pierwszy jawnie przyznał, że cywile mogli zginąć jak i równiez wyraził ubolewanie.

Kontyngent niemiecki w Afganistanie liczy obecnie ok. czterech. 220 żołnierzy. Stacjonują te banki w północnym regionie panstwie.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/