Niemcy: Angela Merkel już nie jest ulubienicą wyborców

Niemcy: Angela Merkel już nie jest ulubienicą wyborców
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Niemcy mają nowego ulubieńca wśród swoich polityków. Kanclerz Angelę Merkel, która długo była naprzód rankingów popularności, zdetronizował minister gospodarki, baron Karl-Theodor zu Guttenberg – wynika wraz z opublikowanego przy piątek sondażu dla telewizji ZDF.

W politycznym barometrze ZDF 37-letni polityk bawarskiej chadecji CSU uzyskał ocenę +2, 1 w skali mierzonej od -5 do +5. Merkel otrzymała tylko +2, 0.

Dzieki trzecim miejscu uplasował się minister finansów Peer Steinbrueck (SPD) wraz z oceną +1, 1.

Popularność Guttenberga potwierdził też sondaż przeprowadzony gwoli telewizji informacyjnej N24 przez ośrodek Emnid. Wynika z niego, że polityk ten wydaje sie najlepszym ministrem rządu Angeli Merkel; 66 proc. badanych dobrze oceniło jego pracę. Na innym miejscu znalazła się minister ds. bliskich Ursula von der Leyen, którą korzystnie oceniło 58 proc. respondentów.

Baron sposród Górnej Frankonii, który został ministrem ekonomii w lutym tego roku kalendarzowego, dosyć blyskawicznie wyrósł dzieki nową gwiazdę niemieckiej strategii. Wyborcy wysoce ocenili swoim postawę podczas negocjacji dotyczących ratowania koncernu motoryzacyjnego Opel, a także odmowę udzielenia rządowej obslugi koncernowi handlowo-turystycznemu Arcandor, który w czerwcu zgłosił wniosek o upadłość.

Przewodniczący CSU Horst Seehofer powiedział o Guttenbergu, że należy on do „wielkich talentów politycznych” Niemiec.

Dzieki dwa miesiące przed wyborami do Bundestagu sondaże nie wyglądają z kolei korzystnie na rzecz kandydata SPD na kanclerza i szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera.

Jedynie 25 proc. wyborców chciałoby go widzieć w fotelu kanclerza Niemiec, podczas gdy aż 62 proc. życzy samemu, aby to Angela Merkel nadal była szefową rządu. Dla Steinmeiera jest to najciezszy wynik po jego promocji politycznej.

Według sondażu ZDF 41 proc. badanych uważa, że duza koalicja CDU/CSU i SPD, która rządziła Niemcami przez minione pięć lat, w istotny sposób przyczyniła się do rozwiązania problemów panstwa. Przeciwną opinię wyraziło 53 proc.

Gdyby wybory sluzace do Bundestagu odbyły się przy najbliższą niedzielę, chadecja CDU/CSU uzyskałaby 36 proc., zas jej potencjalny koalicjant, liberalna FDP a mianowicie 14 proc. SPD straciła jeden punkt procentowy jak i równiez ma 24-procentowe poparcie, Zieloni mogliby liczyć na 11 proc., zas Lewica a mianowicie na dziewiec proc.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/