Niebo w marcu

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

W styczniu mamy rzetelne warunki az do obserwacji Merkurego i Jowisza oraz dwóch jasnych planetoid.

Przy marcu dni robią się coraz dłuższe. 1 marca w Warszawie, Słońce wzejdzie na temat godzinie szesc: 23, natomiast zajdzie na temat 17: 15. Dnia 31 marca nasza profesjonalna dzienna slonce pojawi się na horyzoncie o godzinie 6: czternascie (już po zmianie czasu na letni), a przepadnie za nim na temat 19: 07.

Wiosna rozpocznie się w tym roku 21 marca o godzinie 0: 21, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej jak i równiez wstąpi po znak Barana.

Kolejność faz Księżyca w marcu wydaje sie następująca: nów – cztery III na temat godzinie 21: 46, naczelna kwadra – 13 III o godz 0: 45, pełnia – 19 III o godzinie 19: dziesieciu i ostatnia kwadra a mianowicie 26 III o godz 13: 07. Najbliżej Ziemi nasz przyrodniczy satelita wyszuka się 19 marca o godzinie dwadziescia: 10, zas najdalej szesc marca na temat godzinie 8: 51.

trzynascie marca po okolicach pory 22 czarny brzeg tarczy Księżyca zasłoni jasną i widoczną gołym okiem gwiazdę Eta Gem (jasność trzech. 5 mag). Zjawisko to będzie wyrazne w całej Polsce.

Marzec to najkorzystniejszy w r. 2011 sezon, w którym możemy obserwować Merkurego. Najkorzystniejsze warunki wystąpią w obszarach 23 marca, kiedy to wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, planeta będzie świecić na wysokości 11 poziomów nad zachodnim horyzontem.

Dla odmiany, pogarszają się wzory do obserwacji Wenus. Planetę można podziwiać już wylacznie w pierwszej połowie miesiąca. Godzinę przed wschodem Słońca świeci pani małe kilkanascie stopni ponad wschodnim horyzontem.

Mars, Uran i Neptun znajdują się na domenie niebieskiej nieopodal Słońca i ich obserwacje w styczniu nie są możliwe.

Kończy się okres na obserwacje Jowisza. Planetę widać wciaz w miarę dobrze po pierwszej połowie miesiąca, podczas gdy wieczorem świeci kilkanaście rzedów nad zachodnim horyzontem. Pod koniec marca, wysokość ta maleje do małych kilku rzedów, przez co planeta ginie po łunie zorzy wieczornej.

Po drugiej połowie nocy możemy obserwować Saturna. Planeta świeci w konstelacji Panny i ma jasność 0. cztery wielkości gwiazdowych, a więc jest niewiele słabsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Dysponując teleskopem o średnicy zwierciadła 20-30 cm możemy pokusić się o znalezienie Plutona. Świeci on morzem ranem po konstelacji Strzelca.

W marcu możemy dojrzeć dwie zrozumiale planetoidy, których blask sięga niespełna 9 wielkości gwiazdowych. Są to (3) Juno i (20) Massalia. Oba ciała znajdują się na sferze niebieskiej blisko mojej dziurki i widać je w konstelacji Lwa. Do obserwacji można wykorzystać lornetkę badz niewielki teleskop.

W czerwcu nie mamy szansy na podziwianie żadnego dużego roju meteorów. Zauważalną aktywność na poziomie 2-4 meteorów dzieki godzinę zapewnia jednak caloksztalt radiantów przy gwiazdozbiorze Panny związany wraz z Antyhelionem a mianowicie dużym źródłem meteorów sporadycznych. (PAP)

aol/ tot/