Nie możemy stać w obronie posady „prezes sądu”

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Minister sprawiedliwości Producentów Biernacki dzierzy nadzieję, że jeszcze uda mu się przekonać posłów do reformy sądów rejonowych.

Wczoraj w Sejmie reforma byłego ministra Jarosława Gowina przepadła, gdy posłowie opozycji i PSL opowiedzieli się zbytnio projektem obywatelskim, który likwiduje jej skutki.
Minister Biernacki mierzy na Senat i na to, że także posłowie otworzą się w merytoryczne argumenty.

– _ Mam nadzieję, że później też jak wróci do Sejmu i będziemy głosowali poprawki senackie, to powiedzie mi się przekonać posłów do tejze reformy. Sposród prezydentem jesteśmy cały okres w kontakcie jak i równiez wstępnie rozmawialiśmy. Będziemy też tłumaczyli Panu Prezydentowi na czym polega reorganizacja sądów _ – zapowiedział minister sprawiedliwości.

Minister podkreślił, że reorganizacja sądów jest wylacznie początkiem zmian, których celem nie jest osłabienie sądów, lecz ich nasilenie poprzez sprawne działanie. – _ Ja wiem, że wspólnoty lokalne chciałyby, żeby jak najważniejsze_ instytucje u tych propozycji _były. Nie możemy jednak stać w obronie stanowiska i nazwy „prezes sądu”, jeżeli możemy to zastąpić sprawniejszym funkcjonowaniem ukladu. Tym bardziej, że sądy są niezawisłe. Jeżeli potem słyszę jakieś argumenty o karach dyscyplinarnych, przesuwaniu sędziów – to wydaje sie byc całkowicie zła retoryka _- stwierdził Biernacki.

To, że PSL zagłosował za projektem obywatelskim tak jak cała przeciwdzialanie nie okresla zdaniem Marka Biernackiego krachu w koalicji. – _ W żadnym wypadku. W tym miejscu były różnice pewne między Platformą a PSL. Wydaje mi się, że w pewnym momencie zabrakło lacznosci między poszczególnymi ministrami jak i równiez ugrupowaniami. Będę rozmawiał jeszcze raz z PSL-em, żeby wytłumaczyć nasze racje, zresztą tak uzgodniliśmy, że z PSL-em będziemy spotykali się nagminnie _- dodał minister.

Marek Biernacki podkreślił, że państwo jest jedno i jest otwarty w rozmowy sposród opozycją. Wedlug ministra, należałoby dążyć do tego by do wyborów samorządowych w 2014 roku udało się wprowadzić tyle rozwiązań dobrych dla obywateli ile się tylko da.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy