Nerwowo na GPW. Spadki jednak znizone

Nerwowo na GPW. Spadki jednak znizone
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Doniesienia o ataku Amerykanów na bazę lotniczą przy Syrii zdominowały nastroje inwestorów podczas ostatniej sesji mijającego tygodnia.

W ciagu nocy z czwartku na piątek rakiety armii USA spadły na bazę lotniczą po Syrii. To reakcja USA na minione doniesienia o ataku chemicznym, którego miał dopuścić się prezydent Baszar el-Asad.

Naczelna reakcja inwestorów na dane z Jordani była dość nerwowa. Gwałtownie w górę poszły notowania ropy, zas także złota. Później aczkolwiek sytuacja się uspokoiła, m. in. w wyniku nieoficjalnych doniesień agencji Reuters o tym, że atak był jednorazowy i nie są przewidziane nastepne.

Przez cały piątek bardzo spokojnie wyglądała sytuacja wokół złotego a mianowicie polska waluta nawet nieznacznie zyskiwała w stosunku do euro, dolara oraz franka szwajcarskiego. Spadki dotknęły za to rosyjskiego rubla, wyprzedaż trwała również na moskiewskiej giełdzie, w którym miejscu główny indeks tracił około 3 proc.

Spadki dotknęły również po piątek warszawski parkiet, lecz nie były gwałtowne. Poprzednio południem indeks WIG20 próbował nawet wyjść na plus, potem jednakze powrócił az do spadków. Ogólnie jednak cały tydzień inwestorzy mogą zaliczyć do udanych. Wskaźnik WIG20 po linii spadków zdołał powrócić sluzace do poziomu powyżej 2200 pkt., dając nadzieje na dalsze wzrosty.

Główne indeksy GPW podczas sesji w piątek

W piątek inwestorzy poznali nadal najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Według nich stawka bezrobocia spadła 4, 5 proc. w marcu w stosunku do 4, siedmiu proc. miesiąc wcześniej. Wiadomosci okazały się lepsze na temat wcześniejszych prognoz rynkowych, które wskazywały w utrzymanie pulapu 4, szóstej proc. Gorzej wypadły z kolei dane na temat zmianie zatrudnienia – na razie większość analityków zakłada, że w tym roku władze monetarne USA zdecydują się jeszcze dzieki dwie podwyżki stóp procentowych.

Stopy procentowe z pewnością nie pójdą za to blyskawicznie w Polsce. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Strategii Pieniężnej jej członkowie nie zdecydowali się na żadną zmianę – zdaniem ekonomistów stopy oprocentowania w Polsce mogą pozostać nadzwyczajnie niskie nawet do końca 2018 r.

W komunikacie po posiedzeniu RPP zaznaczyła, że „ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie wydaje sie ograniczone”. Innymi slowy, że RPP nie spodziewa się kontynuacji gwałtownego wzrostu cen, a więc nie widzi koniecznosci podwyżek stóp procentowych.