Nasz kraj nie ograniczy deficytu az do 2007 roku

Nasz kraj nie ograniczy deficytu az do 2007 roku
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Rząd przyjął w środę aktualizację systemu konwergencji, który zakłada aktualnie, że az do 2007 r. Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu do limitu wynoszącego 3, 0% PKB, choć w 2005 roku fiskalne kryteria konwergencji zostały spełnione, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) po posiedzeniu Rady Ministrów.

„Zgodnie z tymi prognozami, w 2005 roku brak w relacji sluzace do PKB wyniósł 2, 9%, czyli o 1 pkt proc. mniej niż prognozowano w aktualizacji programu konwergencji z 2004 roku, a dług osiągnął 41, 9% i był o 5, 1 pkt proc. niższy niż uprzednio przewidywano” – podało CIR w komunikacie w środę.

„Prognozy, uwzględniające decyzję Eurostatu z dwa marca 2004 roku na temat klasyfikowaniu kapitałowych funduszy emerytalnych poza sektorem instytucji rządowych i samorządowych, wskazują aczkolwiek, że Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu do dwa tysiace siedem roku” – czytamy w dalszym ciagu.

Pierwotnie oprogramowanie konwergencji został przyjęty przy maju 2004 roku. Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej (tzw. Rada EcoFin) zatwierdzili wówczas ten dokument, ale zalecili zlikwidowanie nadmiernego deficytu do 2007 r..

W listopadzie ówczesna minister finansów po rządzie Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Teresa Lubińska, mówiła, że obnizenie deficytu do poniżej 3% PKB wydłuży się w stosunku do zakładanego za posrednictwem PiS roku kalendarzowego 2009 i potrwa do 2011-2012 roku, jeśli postep gospodarczy Lokalny nie przyspieszy do bardzo wysokiego poziomu.

W listopadowym expose premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że Polska będzie negocjować sposród Unią Europejską (UE) sprawę klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) po systemie finansów publicznych.

Przy marcu na samej górze Unii Europejskiej zaakceptowano plan reformy Paktu stabilizacji i wzrostu. Reforma opiera sie m. in. na jedynie stopniowym wyłączaniu OFE wraz z sektora finansów publicznych, jak w konsekwencji znaczy, że Nasz kraj będzie musiała ograniczyć niedostatek budżetowy (tzw. general government deficit) sluzace do unijnego limitu poniżej trzy, 0% PKB dopiero po 2009 r..

Zaproponowana przez byłego ministra finansów Mirosława Gronickiego procedura zarządzania finansami publicznymi na lata 2005-2008 zakłada zredukowanie deficytu sektora finansów ogólnych do dwóch, 8%PKB w 2007 roku, według unijnej metodologii ESA 95, zakładając, iż OFE nie stanowiłyby części sektora finansów ogólnych.

Program konwergencji przed ostatnią aktualizacją zakładał stopniową obniżkę deficytu do 2, 2% PKB przy 2007 r. z czterech, 8% w roku 2004 (włączając do obliczeń OFE).

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy