Nabożeństwo żałobne po warszawskiej synagodze

Nabożeństwo żałobne po warszawskiej synagodze
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Żałobne nabożeństwo za ofiary sobotniej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem odbyło się po niedzielę po warszawskiej synagodze Nożyków. Żydzi i chrześcijanie zebrali się w bożnicy, gdy ulicami stolicy przejeżdżał kondukt wiozący trumnę wraz z ciałem Lecha Kaczyńskiego.

„Czy jesteśmy w stanie użyć słów, które nie brzmiałyby pompatycznie, niezręcznie? Jesteśmy tutaj, bo pragniemy pomodlić się za nich, mieć cichą nadzieję, że ich śmierć nie była zbyt ciężka, przyszła szybko” – powiedział przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlćik.

„Jesteśmy tu, by wspominać wszystkich, którzy zginęli. Nie zaakceptowac możemy zapominać o rodzinach katyńskich, o wojskowych, na temat funkcjonariuszach BOR, którzy teraz nie byli w stanie obronić szefa, na temat załodze, która do ostatecznej chwili starała się ratować samolot” – mówił Kadlćik.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przypomniał milczenie biblijnego Aarona po śmierci swoim dwóch synów. „Ja nie zaakceptowac mogę być mądrzejszy od Aarona. Jedyne, co mogę zrobić, to przypomnieć osób, którzy stracili życie przy okropny sposób” – powiedział Schudrich. W czasie nabożeństwa odczytano listę ofiar katastrofy.

„To był legalny człowiek, polski prawdziwy przyjaciel. Straciliśmy kumpla i przyjaciółkę – jego małżonkę” a mianowicie powiedział o prezydenckiej parze.

Dawny opozycjonista, działacz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Andrzej Zozula powiedział, że nawet jeśli ktoś się z Lechem Kaczyńskim nie zaakceptowac zgadzał, uważał go zbytnio prezydenta, który dzieli, nie mógł jemu zarzucić nieuczciwości, dwulicowości lub tego, że pilnował własnych interesów. Wspominał Lecha Kaczyńskiego jako człowieka ciepłego, empatycznego, pełnego poczucia humoru, człowieka, „w którym nie było nic sposród zacietrzewienia”.

Zozula dodał, że Lech Kaczyński reprezentował umilowanie ojczyzny w najlepszym znaczeniu owego słowa, „wszystko, co robił, podporządkowywał dobru Polski, podobnie jak je rozumiał”. „Kiedy jak prezydent Warszawy podejmował decyzję o przekazaniu środków w budowę Muzeum Historii Żydów Polskich, było dla jego rzeczą oczywistą, że przeznacza to w muzeum części historii Polski” – wspominał Zozula.

Wiceprzewodniczący Polskiej Wskazówki Chrześcijan jak i równiez Żydów Zbigniew Nosowski przypomniał, że Lech Kaczyński był pierwszym urzędującym prezydentem Lokalny, który odwiedził synagogę.

Na nabożeństwie wierni udali się pod Pałac Prezydencki, zeby złożyć biało-czerwony wieniec z gwiazdą Marka ułożoną sposród niebieskich kwiatów.

W sobotę pod Smoleńskiem w katastrofie samolotu wiozącego delegację dzieki obchody rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, wśród nich prezydent z małżonką, przedstawiciele Sejmu, najwyżsi dowódcy wojskowi, jednostki ze środowisk kombatantów jak i równiez rodzin zamordowanych w Katyniu. (PAP)

brw/ abr/ bos/