Na starym kontynencie i na Wall Street lepiej, w stolicy polski nie bardzo

Na starym kontynencie i na Wall Street lepiej, w stolicy polski nie bardzo
Category: gielda
27 lipca, 2020

Wtorkowa sesja nie przyniosła przełomu w warszawskim parkiecie. WIG jak i równiez WIG20 zaczęły dzień w niewielkim plusie. Wskaźniki małych i średnich spółek wciąż wykazywały tendencję spadkową. Byki próbowały ograniczyć jej skalę jedynie przez pierwszą godzinę. Do południa mWIG40 tracił 0, 7-0, 8 proc. sWIG80 nieudane wyjście ponad kreskę zakończył zniżką o 0, 5 proc. Rejestr blue chipów na otwarciu zyskiwał 0, 4 proc. i korzystając z porzadnych nastrojów na starym kontynencie poszedł mocniej w górę. Po godz dotarł do 2702 punktów, czyli niemalze 1 proc. powyżej poprzedniego fixingu. Byki nie były jednak w stanie utrzymać wskaźnika na tym pulapie i przedwczesnym popołudniem znalazł się po okolicy, z jakiej wtorkowe notowania rozpoczynał.

Wsparcie sasiedztwa okazało się niewystarczające. Krótkotrwałe było też wsparcie ze strony kilkunastu największych spółek. Początkowo wedlug ponad dwóch, 5 proc. w górę szły akcje Lotosu jak i równiez PKO. Atuty gdańskiej rafinerii odreagowywały niemal 5 proc. poniedziałkowe tąpnięcie, zaś papiery banku rosły po danych, że skarb państwa zamierza w trakcie jesiennej oferty ogólnej sprzedać w mniejszym stopniu akcji niż pierwotnie zapowiadał. W ciągu dnia skalę zwyżki utrzymał jedynie PKO. Na pozycję lidera wyszły akcje Bogdanki, rosnące o ponad dwa proc., na około jednej proc. zyskiwały też akcje Tauronu, PZU i KGHM.

Giełdy w Paryżu i Frankfurcie zaczęły dzień od zwyżek po 0, 7-0, 8 proc. i predko ruszyły w górę. Lekką przewagę zyskiwał jednak DAX, zyskując przez większą część dnia ponad 1, 5 proc. Londyński FTSE trzymał się około 0, 6 proc. powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Po wlasciwych aukcjach greckich i hiszpańskich bonów skarbowych po ponad 1, 5 proc. rosły wskaźniki przy Atenach i Madrycie. Etapie starał się im dotrzymywać moskiewski RTS. Po południu, podobnie jak w stolicy polski, osłabienie było widoczne przy Bukareszcie, Budapeszcie, Rydze, Tallinie i Stambule. Później pojawiło się i na pozostałych parkietach, nie zaakceptowac wyłączając Paryża i Frankfurtu.

Naszym indeksom zaszkodziła też informacja o najniższej od momentu października 2009 r. dynamice produkcji przemysłowej, które sięgnęła w lipcu zaledwie dwa proc. Nie były mógl jej osłodzić dane na temat znacznie większej niż oczekiwano liczbie rozpoczętych budów domów za oceanem i wydanych zezwoleń na budowę. Bank of America poniósł nieomal 9 mld dolarów klesk, ale tegoz się spodziewano. Rozczarował rezultatami Goldman Sachs. Losy sesji niemal przypieczętowała wypowiedź Angeli Merkel, która oświadczyła, że nie spodziewa się, by czwartkowy szczyt Unii Europejskiej przyniósł tak długo oczekiwane rozstrzygnięcia problemów Cypru i strefy euro.

Sytuację byków uratował jednak porzadny początek sesji na Wall Street, dokad indeksy zwyżkowały po jednej proc. WIG20 zyskał calkowicie 0, 19 proc., WIG o tyle samo zniżkował, mWIG40 spadł o 1, 34 proc., zas sWIG80 na temat 0, 93 proc. Dochody z wyniosły jednej, 4 mld zł.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy