Minister finansów straci 20 mld złotych?

Minister finansów straci 20 mld złotych?
Category: emerytury
27 lipca, 2020

Forsowane przez rząd Donalda Tuska, przekazanie obligacji wraz z OFE az do ZUS i ich umorzenie narusza konstytucję – uważają przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Suchej nitki w projekcie nie zaakceptowac pozostawia Rządowe Centrum Legislacji. Najwyższa Pokój Kontroli anonsuje wielką kontrolę państwowych instytucji pod względem przygotowania odmian. Krytykują gryzie pracodawcy wraz z Lewiatana, resort sprawiedliwości, a nawet Narodowy Bank Polski. Rozrywka idzie o miliardy. Jeśli rządowi nie zaakceptowac uda się przegłosować przemian, albo zostaną zakwestionowane poprzez Trybunał Konstytucyjny, wyłom przy przyszłorocznym budżecie przekroczy dwadziescia mld złotych.

Batalia o zmiany po OFE zbliża się do finału. Dobiega końca okres miesięcznych konsultacji społecznych wokół rządowych propozycji. Przygotowany poprzez resorty finansów i pracy projekt przewiduje, że od momentu 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, lub chcą, aby część składki emerytalnej a mianowicie 2, 92 procent pensji – wciaz trafiało az do OFE, czy też az do ZUS na specjalne subkonto.

Ministrowie Jacek Rostowski jak i równiez Władysław Kosiniak-Kamysz założyli, że w OFE swoje pieniądze pozostawi połowa przyszłych emerytów, a pozostalosc ze swymi wlasnymi pieniędzmi trafi do ZUS. Na tej podstawie oszacowano skutki finansowe zmian, natomiast także skrojono przyszłoroczny budżet.

Jak odczytujemy w projekcie, jeżeli rząd postawi w swoim i ustawa rozpocznie obowiązywać od momentu 31 stycznia, to jedynie w przyszłym roku budżet zyska 20, 2 mld złotych. To suma tegoz, ile w zmianie zyska ZUS, zas dokładniej o ile mniejszy będzie deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz spadku kosztów obsługi długu Skarbu Państwa. Innymi słowy, do tego stopnia mniejsze będą wydatki z kasy państwa. W kolejnych latach ów kwoty mają być niższe, ale też znaczące.

Źródło: Ministerstwo Roboty i Strategii Społecznej

Według szacunków autorów projektu, państwowy dług publiczny (liczony według metodologii krajowej) w 2014 roku obniży się o 145, 4 mld zł (8, czterech proc. PKB), a dług sektora przedsiebiorstw rządowych i samorządowych (sektor general government według metodologii UE) o około 158, 2 mld zł (9, 2 proc. PKB) _ w stosunku do stanu, w którym nie występowałyby efekty związane ze zmianami w programie emerytalnym _ – napisano w dołączonej do pomyslu ocenie skutków regulacji.

Przy kolejnych latach dług publiczny ma być mniejszy na temat 166, 9 mld zł w 2015 roku, 191, 4 mld zł przy 2016 roku i 216, 6 mld w 2017. Pozostaje aczkolwiek pytanie – na jak duzo te dochody dla budżetu są mozliwe? To zależy od tego lub rządzącej koalicji uda się je przeforsować i czy zmiany nie zostaną zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Zmiany w OFE – lista zarzutów pod adresem rządu

Szczególnie krytycznie az do propozycji rządowych – jak zrozumiałe a mianowicie podeszły Otwarte Fundusze Emerytalne. O niekonstytucyjności poszczególnych sugestii zawartych po projekcie alarmują też: Urząd Komisji przegladu Finansowego, Przymierze _ Lewiatan, _Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego (KOBE), a nawet… Rządowe Centrum Legislacji i Ministerstwo Sprawiedliwości. Poważne uwagi zgłosił także Narodowy Bank Lokalny.

Znamiennie zabrzmiały słowa Jerzego Stępnia, byłego prezes Trybunału Konstytucyjnego. W publicznym radiach powiedział, że rządowym zamyslem zmian po OFE powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. _ a mianowicie Najlepiej, jesliby prezydent przed podpisaniem ustawy zwrócił się do Trybunału z pytaniem o konstytucyjność, czy tego rodzaju działanie, dokad najpierw mówi się, że system nie zaakceptowac będzie likwidowany, że składka będzie rosła, a po czasie dochodzi się do wniosku, że jednak będzie mniejsza. Czy to nie jest wprowadzanie mieszkancówrezydentów i całego społeczeństwa po pułapkę? a mianowicie _ pytał 15 października Stępień.

Rządowe Centrum Legislacji: Zmiany naruszają konstytucję?

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych: Rząd potrzebuje przywłaszczyć cudze pieniądze!

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego: Konsekwencją odmian może stać się likwidacja całego rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych

Konfederacja _ Lewiatan _: Stracą przyszli emeryci, zas ustawa łamie konstytucyjne gwarancje równości wobec prawa.

Narodowy Bank Polski: Zmiany godzą przy płynność OFE

Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego: Rząd łamie prawa majątkowe Polaków

Ministerstwo Sprawiedliwości i Rządowe Centrum Legislacji: Za mało czasu w wprowadzenie przemian

Na temat propozycjach rządu, jako wywłaszczeniu składkowiczów, nadal przed tygodniem czytaliśmy po komunikacie Prokuratorii Generalnej, jednak wczoraj zapowiedziano zmianę owego stanowiska. _ – To nie była nasza – kolegialna przekonanie. Nowy biuletyn opublikujemy po najbliższych dniach – _powiedział Paweł Dobroczek, rzecznik Prokuratorii Generalnej.

Co na to rząd? _ Plan ustawy dotyczący zmian po systemie emerytalnym jest prawidlowy z konstytucją i nie ma żadnych znamion wywłaszczenia – _tłumaczył przed tygodniem minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Także resort finansów nie ma wątpliwości, że modyfikacje w systemie emerytalnym oferowane przez rząd są zgodne z konstytucją. Wiceminister finansów Izabela Leszczyna poinformowała, że Sąd Najwyższy w 2008 roku stwierdził jednoznacznie, że składki emerytalne odprowadzane sluzace do otwartego funduszu emerytalnego nie są prywatną własnością członka funduszu, jedynie są środkami publicznymi. _ – OFE są częścią państwowego, zwyklego i obowiązkowego systemu emerytalnego i jako prywatne instytucje jedynie zarządzają publicznymi środkami. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to niekonstytucyjność ustawy wprowadzającej reformę emerytalną w 1999 roku – _zaznaczyła Leszczyna.

Jak zapewniła, resort zaprezentuje opinie w sprawie zgodności planowanych zmian w OFE z konstytucją, po zakończeniu rad społecznych. _ Z pewnością będą ważne podczas robót w Sejmie _ a mianowicie napisała dzieki Twitterze wiceminister.

Kto może, natomiast kto nie wyklucza skierowania wniosku az do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w OFE? Czytaj w kolejnej stronie www.

Który pierwszy az do Trybunału Konstytucyjnego?

Wszystko pokazuje na to, że mimo całej listy zarzutów i uwagach, koalicji PO-PSL uda się przegłosować modyfikacje w OFE. Wtedy wyjatkowa deską ratunku dla protestujących lub przeciwnych zmianom zostaje wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucja za posrednictwem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. _ – Ustawa zasadnicza ściśle określa, który może skierować taki moral – _ mówi konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, wchodzący w skład Trybunału.

Po konstytucji odczytujemy, że z takim wnioskiem mogą wystąpić: _ _

 • Prezydent Rzeczypospolitej,
 • Marszałek Sejmu,
 • Marszałek Senatu,
 • Prezes Rady Ministrów,
 • 50 posłów,
 • 30 senatorów,
 • Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego,
 • Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego,
 • Prokurator Generalny,
 • Prezes Najwyższej Izby Inspekcji,
 • Rzecznik Norm Obywatelskich.

Mogą też to zrobić _ – ogólnokrajowe organy piszczalkowe związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców jak i równiez organizacji profesjonalnych. _Przedstawiciele Lewiatana nie zamierzają jednak kierować takiego wniosku do Trybunału. Podobnie przedstawiciele Izby Gospodarki kraju Towarzystw Emerytalnych. _ – Według wlasnych ekspertyz prawniczych nie mamy zasadach by osobiscie skierować tego typu wniosek a mianowicie _mówi Producentów Wilhelmi, rzecznik prasowy IGTE.

_ a mianowicie To bynajmniej nie jest jednoznaczne – _ przekonuje jednakze prof. Winczorek. _ – Jeżeli mają zastrzeżenia, to powinni próbować, najwyżej katalogów wnioski zostaną odrzucone – _ przekonuje.

Takich wniosków nie wykluczają jednak instytucje, które mają takie upowaznienie. _ a mianowicie Na przyszły rok planujemy przeprowadzić wnikliwa kontrolę instytucji państwa pod kątem przyrzadzania do przemian w OFE – _mówi Paweł Biedziak, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli. Jak zaznacza, szczególny nacisk będzie położony na kontrolę ZUS-u. _ – Zobaczymy jakie będą wnioski polskiej pracy, wówczas ewentualnie może zapaść postanowienie o moralu do Trybunału Konstytucyjnego _.

Wniosku do TK w najbliższym okresie nie skieruje, ale jego nie wyklucza – Rzecznik Praw Obywatelskich. _ RPO nie uczestniczy w procesie stanowienia prawa, a w szczególności w uzgodnieniach rządowych projektów aktów prawniczych. Z ludzi przyczyn Rzecznik nie opracowuje stanowiska w sprawach projektowanych zmian w zasadach operowania otwartych kapitalów emerytalnych i nie planuje podejmowania działań z urzędu w fazie projektowania rozwiązań prawnych, w niniejszym dotyczących ochrony prawa własności majątku ludzi funduszy – _informuje Anna Kabulska sposród biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jednak natychmiast dodaje, że _ Rzecznik, działając sposród urzędu badz na podstawie skierowanych do niego skarg od obywateli badz instytucji, podejmie działania związane z oceną konstytucyjności kontroli prawnych po zakończeniu przebiegu prawodawczego, a więc wówczas, kiedy staną się częścią obowiązującego systemu prawnego _.

Jeżeli doszłoby do skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego i zakwestionowania zapisów ustawy wprowadzających modyfikacje w systemie emerytalnym, wówczas z pewnością konieczna byłaby nowelizacja przyszłorocznego budżetu jak i równiez gorączkowe poszukiwanie ponad 20 mld złotych.

OFE lub ZUS? Oto szczegóły zmian

Decyzja na temat wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Wedlug dwóch latach, czyli na raz pierwszy w 2016 r., będzie można zmienić zdanie. Nastepnie ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu tej części składki emerytalnej między ZUS a OFE co cztery lata. Plan przewiduje zakaz emisji jak i równiez publikacji broszurek dotyczących OFE.

Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS, który będzie wypłacał renty, będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu dzieki emeryturę ubezpieczonego.

Wprowadzona dzierzy być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Poszczególnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie dziesiec proc. Opłaty pobierane za posrednictwem fundusze spadną z trzy, 5 proc. do 1-wsza, 75 proc., a naliczane przez ZUS od składek przekazywanych az do OFE spadną z 0, 8 proc. do 0, 4 proc.

Wypłatą emerytur, także wraz z składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tak zwanym. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na dziesiec lat przed emeryturą (w ratach jakie mozliwosci miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE dzierzy zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od momentu 4 02 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit posiada obowiązywać poprzez 2 czasy. Projekt zakłada też wprowadzenie okresowej, porównawczej stopy zwrotu OFE, którą będzie stanowił wskaźnik złożony w 85 proc. wraz z indeksu WIG i po 10 proc. z trzymiesięcznej stawki WIBOR. Organ przegladu ma publikować porównanie stóp zwrotu funduszy z benchmarkiem od 1-wsza lipca 2014 roku sluzace do 30 czerwca 2016 roku.

Czytaj więcej w

 • Kłótnia w bliskim o OFE. Prezydent zablokuje zmiany?
 • Zmiany w OFE doprowadzą giełdę do upadku?
 • Tuż przed emeryturą przy OFE będzie zero złotych
 • Zmiana praw gry po OFE. To, co powinienes o nich wiedzieć

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy