MFiPR: Podpisano dokumenty urzedowe na dofinansowanie kupna 190 autobusów elektrycznych

MFiPR: Podpisano dokumenty urzedowe na dofinansowanie kupna 190 autobusów elektrycznych
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

„Władze miast raz za razem większą wagę przywiązują az do poprawy jakości życia mieszkańców. Ekologiczna i przyjazna lacznosc miejska stopniowo staje się standardem. Dzięki finansowaniu unijnemu w polskich miastach pojawi się kolejne 190 swiezych autobusów elektrycznych. Pasażerowie ucieszą się wraz z udogodnień, natomiast my wszyscy z czystszego powietrza” – powiedziała minister funduszy jak i równiez polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana przy komunikacie.

Kontynuowane jest podpisywanie umów o dofinansowanie na rzecz projektów pewnych w trybie konkursowym na nabycie nowych autobusów elektrycznych z infrastrukturą ładowania. W sumie trzynascie miast otrzyma unijne dofinansowanie. Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Kędzierzyn-Koźle, Kraków, Malbork, Opole, Poznań, Piła, Radom, Sosnowiec, Szczecin i Zielona Góra to aglomeracje, w których transport metropolitarny zasilą autokary elektryczne kupione z unijnym wsparciem, podano również.

Łączna wartość projektów dofinansowanych w zakresie konkursu to ponad 668 mln zł, w tym dofinasowanie UE sposród programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) kosztuje 460 mln zł.

„Projekty wybrane bedac konkursowym są uzupełnieniem realizowanych już lokaty pozakonkursowych, na rzecz których podpisano umowy na temat dofinansowanie na temat łącznej wartości ponad 1-wsza, 3 mld zł jak i równiez dofinansowaniu UE 711 mln zł. W zakresie tych umów planowany wydaje sie zakup 215 szt. autobusów elektrycznych, które będą jeździły w Katowicach, Jaworznie, Tychach, Warszawie, Zielonej Górze jak i równiez Toruniu. W pierwszej kolejnosci autobusy zostały już dostarczone do Zielonej Góry jak i równiez Katowic. Podpisane zostały również umowy w stolicy polski i Tychach – autobusy wyjadą na ulice w połowie 2020 r. ” – czytamy dalej.

Łącznie dzięki dofinansowaniu POIiŚ kupionych zostanie przeszlo 400 szt. autobusów elektrycznych dla 18 miast na terytorium polski.

Autobusy wyposażone będą między innymi w rampy dla wózków, głosowy i wizualny system zapowiedzi przystanków. Wewnątrz autobusów przewidziana jest wydzielona przestrzeń gwoli osób poruszających się dzieki wózkach jak i równiez dla wózków dziecięcych. Poręcze, uchwyty jak i równiez przyciski będą wykonane po kontrastowych barwach, wskazano.

Dotychczas podpisanych zostało 49 umów o dofinansowanie o łącznej wartości całkowitej 17, szesc mld zł, w tym dofinansowanie UE przesadza 8, dziewiec mld zł. Po zawarciu wszystkich umów dla projektów wyłonionych po konkursie w ramach sektora przewozu miejskiego podpisanych będzie szescdziesieciu umów na temat łącznej wartości całkowitej 18, 24 mld zł i dofinansowaniu UE 9, czterech mld zł (co przesadza 95% dostępnych środków dla sektora transportu miejskiego), podsumowano.