Mazowieckie: 150 przychodni wciąż bez kontraktów z NFZ

Category: rózne
27 lipca, 2020

Około 150 przychodni na Mazowszu zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim do tej pory nie podpisało kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według NFZ lekarze złożyli niezbędne dokumenty sposród dużym opóźnieniem, a dokumenty urzedowe mają być podpisane przy ciągu kilkunastu dni.

Według rzecznika prasowego mazowieckiego oddziału NFZ Wandy Pawłowicz tylko 22 przychodnie wraz z 170 zrzeszonych w PZ złożyły przy NFZ obserwacje ws. kontraktów w terminie oraz przy wersji papierowej i cyfrowej.

„Ci świadczeniodawcy już mają udostępnione pliki umów jak i równiez są zaproszeni do zatwierdzenia kontraktów lub nawet już je podpisali w delegaturach NFZ” a mianowicie podkreśla Pawłowicz.

W Porozumieniu Zielonogórskim zrzeszonych jest 170 przychodni doktorów rodzinnych na Mazowszu. Są to placówki z rejonu Radomia, Siedlec jak i równiez Ostrołęki. Leczy się po nich około miliona pacjentów.

Problem – według rzeczniczki – wydaje sie byc z 150 przychodniami, które dostarczyły pliki z czterotygodniowym opóźnieniem. „O ten okres opóźni się zatem wyraz zawarcia umów, bo podpisujemy je przy pewnej kolejności” – mówi Pawłowicz.

Według rzeczniczki, członkowie PZ zwlekali ze złożeniem zgodnych w wymogami wniosków aż az do 18 stycznia. Poza tym – jak zaznacza Pawłowicz – dokumenty dostarczono tylko w wersji papierowej, a nie zaakceptowac elektronicznej, jakie mozliwosci utrudnia pracę urzędnikom NFZ i opóźnia proces zatwierdzenia umów.

Po liście skierowanym w piątek do mediów lekarze napisali, że mazowiecki oddział NFZ „wykazuje ogromną inercję jak i równiez niechęć sluzace do podpisania umów z lekarzami rodzinnymi na Mazowszu”. Medycy uważają też, taka sprawa jest „swoistym rewanżem na „niepokornych” (tj. należących az do Porozumienia Zielonogórskiego lekarzach rodzinnych).

Dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Barbara Misińska zaprzecza temu. Według niej brak kontraktów to efekt dużego opóźnienia w składaniu dokumentów przez lekarzy.

„Staramy się nie tracac nawet chwili weryfikować kazde dokumenty. Dokumenty urzedowe z lekarzami powinny być podpisane przy ciągu kilkunastu dni” a mianowicie mówi dyrektorka.

Także kierownik PZ w województwie mazowieckim zapewnia, że lekarze robią wszystko, zeby szybko rozwiązać problem. „Na razie a mianowicie dla rzetelna pacjentów – chcemy bezzwlocznie podpisać kontrakty. Natomiast az do wypowiedzi dyrektor NFZ odniesiemy się przy późniejszym terminie” – powiedział PAP w środę Wojciech Pacholicki. (PAP)

ilp/ abr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy