Lubuskie: Straż Graniczna rozbiła grupę przemytników osób

Lubuskie: Straż Graniczna rozbiła grupę przemytników osób
Category: inne
27 lipca, 2020

Międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi sposród Ukrainy sluzace do państw UE rozbili funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej we współpracy ze służbami z Uk i Francji.

Swiadectwo oskarżenia po tej kwestii skierowała sluzace do sądu zielonogórska prokuratura. Obejmuje on pięcioro mieszkańców Dolnego Śląska a mianowicie poinformowała w środę PAP rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Anna Galon.

W śledztwie ustalono, że od jednego cudzoziemca oskarżeni pobierali za swoje „usługi” 2, piec tys. euro. Łącznie team zorganizowała przerzut kilkuset osób do krajów Europy Zachodniej.

„Oskarżeni a mianowicie dwie damy i 3 mężczyzn a mianowicie są mieszkańcami woj. dolnośląskiego. Ich zadaniem było szukanie na Ukrainie osób, które chcą się dostać sluzace do Europy Zachodniej. Oskarżeni byli w stałym kontakcie z szefem ekipy, który mieszkał w Ogromnej Brytanii” – powiedziała PAP Galon.

Gang organizował obywatelom Ukrainy przekraczanie granic, w pierwszej kolejnosci z Ukrainy do Naszego kraju, następnie do Wielkiej Brytanii. Działał również we Włoszech, Niemczech, Francji, Holandii i Francji.

Na terenie Dolnego Śląska jak i równiez woj. lubuskiego członkowie stajnie skupowali od czasu Polaków jak i równiez Niemców papiery tożsamości zbytnio nieduże pieniądze. Podczas śledztwa pogranicznikom udało się przechwycić kilka przesyłek z polskimi dokumentami osobistymi, paszportami, prawami jazdy oraz niemieckimi dowodami tożsamości, których nadawcą był jeden z członków stajnie przestępczej.

„Umożliwienie cudzoziemcom przekroczenia granicy natomiast następnie legalizacja ich pobytu, odbywały się w sposób dopasowany osobno do każdego z cudzoziemców. Często +klienci+ grupy poddawali się zabiegom fryzjersko-kosmetycznym, aby upodobnić się do osób, których pliki otrzymywali od momentu przestępców. Zdarzały się też przypadki przerabiania dokumentów przez wymianę zdjęcia” – wyjaśniła rzecznik.

W 2009 r. na watek procederu wpadli funkcjonariusze Straży Granicznej sposród Placówki po Tuplicach w Lubuskiem. Zaczęli zatrzymywać duzej liczby Ukraińców posługujących się hiszpanskimi, dowodami osobistymi, które na dokładnej analizie okazywały się być papierami innych osób.

„Rozbicie ekipy było możliwe dzięki współpracy i zamianie informacji ze służbami granicznymi i policjami z Francji i Gb. W trakcie działań zabezpieczono ponad 600 dowodów osobistych, które miały pomóc cudzoziemcom zalegalizować ich przebywanie w krajach Europy Zachodniej” – powiedział komendant Placówki Straży Granicznej w Tuplicach ppłk SG Lesław Siwka.

W czasie prowadzenia sprawy w Wielkiej Brytanii zatrzymano kierującego grupą obywatela Ukrainy oraz współpracującego z zanim Polaka. Tamtejszy sąd skazał ich dzieki kary 9 i piec lat więzienia.

Oskarżonym, którzy staną poprzednio polskim sądem, grozi sluzace do pięciu latek więzienia. (PAP)

mmd/ bos/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy