Lubelskie: Polacy wraz z Wschodu przybyli na Wielkanoc do Lublina

Lubelskie: Polacy wraz z Wschodu przybyli na Wielkanoc do Lublina
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Grupa Polaków ze Wschodu przybyła po Wielką Sobotę do Lublina, aby spędzić święta wielkanocne w rodzimych domach. Świąteczna wizytę rodaków już na raz dwunasty zorganizowało stowarzyszenie „Wspólne Korzenie”.

Polski do Lublina przyjechało 35 osób sposród Rosji i Kazachstanu, metrów. in. wraz z Krasnojarska, Omska i Kurska, a także z Ukrainy i Białorusi.

Po staropolsku, chlebem i solą powitał przybyłych inicjator świątecznych wizyt rodaków poseł PJN Zbigniew Wojciechowski. „Witam was w polskiej, waszej ziemi. Czujcie się jak u siebie” – zapraszał wysiadających sposród autokaru gości Wojciechowski.

Przybysze byli wzruszeni. „Jestem Polakiem, czuję się Polakiem, przenigdy się tegoz nie wyrzekłem, choć od wielu lat nie posiadam z kim rozmawiać na polsku” a mianowicie mówił przeplatając polskie jak i równiez rosyjskie słowa Eugeniusz Żołnowski, który przyjechał z Kurska.

Opowiadał dziennikarzom, że urodził się przed wojną przy Żytomierzu, swoim ojciec został rozstrzelany w 1937 r., gdy on ledwie skończył rok. Studiował na politechnice we Lwowie, potem mieszkał w Kiszyniowie i przy Kursku. Az do Polski przyjechał dopiero drugi raz; poprzednio był na wycieczce w Warszawie i Krakowie, dwa lata wstecz.

„Byłem dwukrotnie żonaty, dwie moje żony były Ukrainkami, ale święta zawsze obchodziliśmy po polsku, i Boże Narodzenie, jak i równiez Wielkanoc” a mianowicie dodał Żołnowski.

Mieszkańcy Miasta lublin mówili, że będą przyjmować gości jak członków rodziny. „Nie wyobrażamy sobie świąt bez gościa z Syberii, tak już się przyzwyczailiśmy, rodzina to akceptuje” a mianowicie powiedziała Danuta Daniewska, która z mężem już piąty raz zaprosiła przybyszy wraz z Wschodu w Wielkanoc.

„Znamy trochę język rosyjski, tak jak oni lokalny, porozumiewamy się nieźle, bariery szybko znikają. Robię standardowe święta, kazde potrawy sama przygotowuję. Przywedruje syn wraz z synową, wnuki, mój brat z żoną. Pójdziemy sluzace do kościoła, w spacer, może pojedziemy gdzieś na wycieczkę” – planowała Daniewska

Goście ze Wschodu zostaną w naszym kraju 10 dób. Po świętach wyjadą az do Krakowa jak i równiez Częstochowy. Będą także w Warszawie, gdzie odwiedzą Sejm. Później zwiedzą jeszcze Lubelszczyznę. Wezmą też udział w lubelskich uroczystościach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. (PAP)

kop/ ura/