Śląskie: Za miesiąc zakończy się tworzenie sieci punktów paszportowych

Śląskie: Za miesiąc zakończy się tworzenie sieci punktów paszportowych
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Do końca czerwca w woj. śląskim zostaną otwarte trzy punkty paszportowe – w Żorach, Jastrzębiu Zdroju i Zawierciu; w środę otwarto punkt w Tychach. Tym samym po regionie kończy się robienie sieci pomieszczen, gdzie można zarówno złożyć wniosek, jak i odebrać paszport.

„Do końca czerwca chcemy zamknąć tworzenie całej sieci punktów paszportowych, w których wiedziona jest kompleksowa obsługa mieszkańców, zarówno w ramach składania wniosków paszportowych, oraz odbioru przygotowanych dokumentów. Sieć jest faktycznie zbudowana, zeby średni czas dojazdu interesantów do metropolie, gdzie mieści się miejsce, nie przekraczał 15-20 minut” – powiedział w środę wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Wcześniej przy woj. śląskim można było składać obserwacje paszportowe przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w 17 terenowych punktach paszportowych, ale odbiór paszportu był możliwy tylko przy sześciu miejscach: w oddziale paszportowym katowickiego urzędu wojewódzkiego w Katowciach oraz po terenowych delegaturach paszportowych. W tym momencie liczba miejsc z pełną obsługą paszportową zostaje podwojona.

Obecnie o paszporty można wnioskować jak i równiez odbierać halasuje w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Pszczynie i Tychach. trzech czerwca zostanie uruchomiony miejsce w Żorach, a następnie punkty w Jastrzębiu-Zdroju jak i równiez Zawierciu. Wówczas liczba pomieszczen z kompleksową obsługą wzrośnie w obszarze do 13.

„W porównaniu z poprzednim systemem, obszarów składania wniosków będzie nieco mniej, jednak miejsc odbioru paszportów – dwukrotnie więcej. W każdym z ludzi punktów wiedziona jest obsługa od Zas do Z” – podkreślił wojewoda. Zapowiedział, że na analizie finansowej urząd rozważy otwarcie wciaz jednego miejsca paszportowego a mianowicie prawdopodobnie po Wodzisławiu Śląskim.

W woj. śląskim mieszka niespełna cztery, 7 mln osób. Rocznie w rejonie wydawanych jest blisko dwie stówy tys. paszportów. Sieć punktów paszportowych jest największa w kraju; są regiony, gdzie paszport można odebrać tylko w stolicy województwa.

„Chcemy, zeby takie usługi publiczne jak uzyskanie paszportu były realizowane nie tylko jak najbliżej obywatela, ale także w sposób możliwie wygodny. Gdyby nie zaakceptowac dobrze skonstruowana sieć, ludzie musieliby czekać w długich kolejkach, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy przypada szczyt wydawania paszportów” a mianowicie wskazał Łukaszczyk.

Wcześniej większość punktów odbierania wniosków paszportowych poza Katowicami obsługiwali podwladni zatrudnieni przez samorządy; w tym momencie urzędnicy wojewody. W Tychach urząd wojewódzki wziął dzieki siebie wydatki osobowe utrzymania punktu, natomiast samorząd miasta współfinansował wyposażenie i udostępnił lokal dzieki preferencyjnych zasadach.

W kwietnio tego roku kalendarzowego weszły po życie swieze przepisy dotyczące wydawania paszportów. Wniosek można teraz złożyć w przypadkowym wyznaczonym dodatkowo punkcie paszportowym w kraju, zas nie – jak dotychczas – wylacznie we właściwym dla obszaru zameldowania. Również odbiór paszportu możliwy jest w dowolnym, ale zadeklarowanym wcześniej, miejscu. (PAP)

mab/ kon/